Praha – Vítězkou letošního ročníku Přehlídky diplo- mových prací, ve které soutěží studenti tuzemských architektonických škol, se stala Eva Truncová. Absolventka Fakulty architektury VUT v Brně zvítězila s návrhem alternativního řešení developerského zá- měru proměny brownfieldu brněnské továrny Kras na bydlení. Nejlepší diplomové práce se dnes vyhlašovaly v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.
Ve 22. ročníku Přehlídky diplomových prací, kterou stejně jako zmíněnou cenu pořádá Česká komora architektů, se o ocenění ucházelo 86 diplomantů. Porota při posuzování návrhů vyzdvihla, že diplomanti důsledně a komplexně zpracovávají reálná složitá zadání, jako třeba přesun nádraží v Brně, domy kolem železnice, sál pro filharmonii a další. "Zadání, která následují aktuální architektonické soutěže, jsou cenným příspěvkem k širší společenské debatě a studenty může velmi obohatit srovnání jejich práce s vítěznými návrhy," uvedla porota.
Truncová ve svém vítězném projektu nazvaném Dva tisíce osmdesát čtyři nabídla alternativní přístup k bytové zástavbě brownfieldu bývalé továrny Kras v Brně a polemizuje v něm s developerským projektem. "Jeho podstatou je revize vztahů a poměrů, které ve vznikající čtvrti architektura nastoluje. Ať už jde o vztahy mezi stavbami a jejich okolím, části k celku, vazeb mezi jejími obyvateli, o hledání míry mezi stabilitou a adaptabilitou, mezi regulací a svobodou, uzavřeností a otevřeností, pohodlím a klimatickou realitou," uvedla porota, která na projektu ocenila i to, že otevírá pozapomenutý princip odlišného využívání domu v letním a zimním období.
Druhá cena patří Alžbětě Pomahačové z Akademie výtvarných umění za práci Město Sídliště. Prefabrikované domovy. Porotci ocenili, že autorka se v návrhu revitalizace panelového domu v Bohnicích "snaží najít kvality stávajícího domu, ať už konstrukční, estetické či obytné, ty vyzdvihnout a zároveň novými zásahy vyvážit jeho slabiny a nedostatky". Výsledkem je dům, který "díky přidaným lodžiím získal živost a variabilitu, díky dřevu měkkost a teplo, ale zároveň zcela neztratil svůj původní charakter".
Třetí místo udělila porota absolventovi Fakulty umění a architektury TU v Liberci Tobiáši Hrabcovi za projekt Studentské bydlení a HUB v Liberci. Navrhl obytný soubor, který podle porotců dosahuje vysoké kvality zamýšleného provedení, překvapivě určeného pro studentské bydlení.
Zvláštní cenou Českých center ohodnotila porota Sáru Roeselovou z Fakulty architektury ČVUT. Její práce Obnova sídel Šluknovského výběžku se věnovala tématu zapomenutého pohraničí. Zvláštní cenu ministerstva průmyslu a obchodu získala Silvia Matisová z Fakulty architektury ČVUT v Praze za práci Průmyslová zóna v Mezitratí. Rozděleny byly ještě ceny partnerů soutěže, věnovaly se návrhu nového obchvatu Litomyšle, veřejnému prostoru na pražském sídlišti Ďáblice a konverzi kina v Orlové na komunitní centrum.