MK se bude zabývat stížností na podobu pražského orloje po rekonstrukci

Vložil
ČTK
30.05.2022 19:35
Praha

Praha – Památková inspekce ministerstva kultury se bude zabývat stížností na podobu části Staroměstského orloje po rekonstrukci. Vyžádala si podklady od pražského magistrá- tu, jemuž orloj patří, a Národního památ- kového ústavu. Na stížnost, kterou podal minulý týden člen Klubu Za starou Prahu Milan Patka, upozornil Deník N. "Neumím od- hadnout, kdy požadované podklady obdržíme a co z nich bude možné k dané věci dovodit," sdělil dnes ČTK ředitel Památkové inspekce MK Martin Zídek.


Patka je jeden z autorů změn na astrolábu pražského orloje. Astroláb je jedna z částí orloje, nachází se pod okny v nichž se objevují figury apoštolů. Ještě níže na fasádě je kalendárium vymalované podle návrhu Josefa Mánesa. A na jeho novou podobu si Patka stěžuje ministerstvu. Památková inspekce MK se po opravě orloje věnovala astrolábu, neboť proti jeho nové podobě někteří odborníci protestovali. Konstatovala ale v roce 2019, že jde o výlučně astronomický problém. Podobou kalendária se začala inspekce zabývat až po nyní podaném podnětu.

Astroláb je historický astronomický přístroj, který dříve sloužil k určování a před- povídání poloh astronomických těles, určování místního času či k zeměměřickým účelům. Na pražském orloji je vyhotovena astronomická deska, která je z astrolábu odvozena. Při opravě orloje v roce 2018 byla podle některých kritiků část astrolábu chybně přemalována, magistrát ho v roce 2019 nechal znovu přemalovat. Uvedl tehdy ale, že orloj po celou dobu plnil všechny své funkce. Správce orloje Petr Skála se podle Deníku N o podobu astrolábu stále pře s Patkou, který nyní kritizuje podobu kalendária.

Kalendárium či měsíčník vytvořil Josef Mánes v roce 1866 pro tehdy nově obnovený Staroměstský orloj. Od roku 1882 na orloji visí kopie díla, originál byl umístěn do muzea, aby netrpěl vlivem počasí, uvádí na svém webu Muzeum města Prahy. Povětrnostními vlivy trpí i kopie, v roce 2018 se tedy vytvářela nová. Podle Patky se kopie kalendária z roku 2018 výrazně odchyluje od originálu.

"Oprava orloje byla součástí rekonstrukce celé věže Staroměstské radnice. Práce byly provedeny podle projektové dokumentace, která prošla celým stavebním řízením a v souladu se závaznými stanovisky Národního památkového ústavu i odboru památkové péče pražského magistrátu. Finální vzhled orloje jsme při opravách kromě památkářů konzultovali i s dalšími odbornými institucemi a odbornou veřejností," sdělil dnes ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. "V nejbližších letech či v desítkách let neplánujeme žádnou úpravu ani modernizaci orloje, kromě pravidelné konzervační činnosti především dřevěných soch. Celá oprava věže stála zhruba 61 milionů korun bez DPH, z čehož orloje se týkalo přibližně deset milionů korun bez DPH," doplnil.
0 komentářů
přidat komentář

Související články