MK chce delší čas a více peněz na opravy sídel kulturních institucí

Vložil
ČTK
22.11.2021 07:45
Praha – Ministr kultury Lubomír Zaorálek předloží v pondělí vládě návrh na prodloužení programu Péče o národní kulturní dědictví I. Program vláda schválila v roce 2019 s rozpočtem asi osm miliard korun určeným k financování 17 projektů rekonstrukcí a novostaveb sídel veřejných kulturních institucí. Program měl trvat do roku 2028.


Peníze mají jít například na opravy Veletržního paláce či Nové scény v Praze. Nyní MK předkládá návrh na prodloužení programu o rok a navýšení jeho rozpočtu o 907 milionů korun. Ministr bude také vládu informovat o aktuálním stavu programu.

Program Péče o národní kulturní dědictví I. navazuje na předchozí podobný projekt, jmenovitě počítá s podporou sedmi národních kulturních institucí a celkovou sumou 7,8 miliardy korun. S nejvyšší sumou, téměř s 2,5 miliardy korun se v něm počítá pro Národní památkový ústav, 1,7 miliardy by mělo čerpat Národní technické muzeum. Částky mezi půl miliardou a miliardou korun jsou určeny pro Národní divadlo, Národní muzeum, Národní galerii, Muzeum umění Olomouc a Národní filmový archiv.

Většina chystaných rekonstrukcí je v současné době ve fázi příprav, některé jen v ideových návrzích.

Pokud vláda aktualizaci programu schválí, mělo by na rekonstrukce sídel významných kulturních institucí jít do roku 2029 náklady minimálně 8,78 miliardy korun, uvádí předkládací zpráva.

Program Péče o národní kulturní dědictví I. formálně, věcně a rozpočtově navazuje na dosud platný Program péče o národní kulturní poklad. Vláda ho schálila už v roce 2006 a několikrát prodloužila. Nyní ho chce vláda prodloužit ještě o dva roky, zejména kvůli stále odkládanému termínu dokončení oprav Klementina, sídla Národní knihovny a velké barokní památky v centru Prahy. Naposledy vláda schválila prodloužení programu loni, tehdy do konce roku 2024, nyní ho chce prodloužit do konce roku 2026.
0 komentářů
přidat komentář

Související články