Místo továrních hal budou v Praze 9 byty, kanceláře a sportoviště

Zdroj
Petra Měšťanová
Vložil
ČTK
10.04.2006 17:50
Praha

Praha - Tovární haly v bývalém průmyslovém areálu v Praze 9 Vysočanech nahradí obytné domy, administrativní centra, sportoviště a zeleň. Od loňského podzimu má městská část schválený územní plán, který investorům umožňuje začít s výstavbou, řekl dnes novinářům starosta Prahy 9 Vladimír Řihák. Do roku 2010 by měla velká část objektů stát, počítá se s tím, že zde vznikne zhruba 12.000 bytů.

Průmyslový areál, který je vymezen ulicemi Kbelská, Poděbradská a Freyova a železniční tratí, zabírá plochu kolem 250 hektarů, výstavba je připravena zatím na zhruba třetině území. Do loňska tu platila stavební uzávěra. Výjimku dostala výstavba obytného komplexu Nová Harfa v místě bývalé spalovny. "Byl to projekt, který byl v souladu s návrhem urbanistické studie," podotkl starosta. Má tu být 2000 bytů, první lidé by se sem mohli stěhovat příští rok na jaře.
O tom, jak naložit s místem plným opuštěných továrních budov, začala radnice uvažovat v roce 1998. Museli nechat lokalitu vyčistit a nechali vypracovat i urbanistickou studii, která se stala základem pro územní plán. Na pozemcích bývalé ČKD Elektrotechnika chystá například společnost Ablon výstavbu Kolben business parku, v němž vyrostou obytné i administrativní budovy, doplní je obchody, restaurace, galerie i  podzemní garáže. Bytů by tu mělo být přes 450.
Chystá se také výstavba poblíž říčky Rokytky. Zde by měla také vzniknout nová sportoviště a cyklostezka, která by měla být v provozu do konce roku. Připravuje se i projekt na zástavbu lokality zvané Čína v Hloubětíně, kde bývala dělnická a později zahrádkářská kolonie. Postaveno by tu mohlo být kolem 900 bytů. Stavět se bude i v dalších lokalitách.
Praha 9 nabídla Českomoravskému fotbalovému svazu místo, kde by mohl být postaven národní fotbalový stadion, a to v areálu bývalého ČKD Tesla v Kolbenově ulici. Zástupci radnice jsou přesvědčeni, že jde o velmi vhodnou lokalitu. Je zde zajištěna například dopravní obslužnost. Území je podle starosty rezervováno pro výstavbu sportovišť. Senátor za Prahu 9 Josef Pavlata uvedl, že by stadion měl sloužit dvěma pražským ligovým mužstvům. Kromě sportovních by se tu měly konat i kulturní akce, ročně by jich mělo být 60 až 80 akcí, dodal.
0 komentářů
přidat komentář

Související články