Ministr se s Muzeem umění dohodl na soutěži na SEFO

Zdroj
Petr Běhal
Vložil
ČTK
03.04.2019 22:40
Olomouc

Olomouc – Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) se dnes dohodl se zástupci Muzea umění Olomouc na přípravě architektonické soutěže na podobu nové budovy Středoevropského fóra (SEFO) v centru Olomouce i na vypořádání závazků k projektu. SEFO, jež má zachytit poválečný vývoj výtvarného umění ve střední Evropě, bude stát 600 milionů korun. Podle Staňka by architektonická soutěž neměla předem vyloučit žádného z potenciálních účastníků.


Bez vypořádání současných smluvních vztahů není podle Staňka i zástupců muzea vypsání nové soutěže myslitelné. Právní závazky vyplývají muzeu z deset let starého projektu architekta Jana Šépky, s jehož realizací Muzeum umění dosud počítalo.

Podle Staňka, někdejšího primátora Olomouce, je při přípravě soutěže nutné komunikovat s Českou komorou architektů (ČKA), která ji ze zákona pořádá. "Aby byla připravena takovým způsobem, aby nevylučovala žádného potenciálního účastníka. Pokud napneme společně síly a budeme mít zájem, aby v Olomouci bylo SEFO, tak si myslím, že můžeme dospět ke zdárnému konci," uvedl Staněk. Podle hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO), který dnešní jednání zprostředkoval, soutěž nesmí nikoho diskriminovat či zvýhodňovat.

Staněk uvedl, že muzeum nejdříve musí vypořádat nynější smluvní vztahy, které souvisí s projektem SEFO. Muzeum už na tom nějakou dobu pracuje. "Je to komplikovaná věc a deklaroval jsem připravenost ministerstva kultury na mnohem intenzivnější součinnost při vypořádání smluvních vztahů," dodal.

Podle zástupce ředitele Muzea umění Ondřeje Zatloukala se podařilo pojmenovat hlavní problémy, které je třeba kolem SEFO vyřešit, a také dohodnout další postup. "Pro nás to byl skutečně velmi složitý až gordický uzel, který je třeba v součinnosti a časové sounáležitosti rozplést. Není to zajisté úkol lehký, ale doufáme, že se nám závazky podaří vypořádat," řekl Zatloukal, podle kterého bude muzeum pracovat na přípravě architektonické soutěže.

Podle dřívějšího vyjádření ČKA by se v případě vypsání soutěže muselo muzeum vypořádat s právy původního zpracovatele zakázky. Jinak by zakázku nemohl převzít autorizovaný architekt, uvedl předseda ČKA Ivan Plicka. Upozornil, že při vyhlášení nové soutěže by ČKA považovala Šépkovu účast za nereálnou, protože se projektu už deset let věnuje a byl by zvýhodněn.

Podle Šépky jde o nestandardní situaci. Na konci března ČTK řekl, že řešením je soutěž nevypisovat. Pokud bude vypsána soutěž a on by z ní byl vyloučen, obrátí se kvůli diskriminaci na soud. Architekt se podivil, proč ministerstvo trvá na soutěži ve chvíli, kdy deset let existuje studie a je podepsaná smlouva, která vzešla z obchodní soutěže.

Staněk argumentuje politickou odpovědností a transparentností projektu. Ministerstvo tvrdí, že muzeum v minulosti při hledání návrhu podoby SEFO opakovaně porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek. Vedení muzea to odmítlo. Kvůli dění kolem projektu SEFO desítky zaměstnanců muzea v březnu vyzvaly Staňka k rezignaci.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Diskriminace a zvyhodnení
Mirko Baum
04.04.19 10:44
"...velmi složitý až gordický uzel,
Dr.Lusciniol
19.04.19 11:30
zobrazit všechny komentáře

Související články