Ministerstvo zahraničí zrekonstruuje ambasádu v Berlíně

foto: Lukáš Beran
Praha - Ministerstvo zahraničí zrekonstruuje budovu českého velvyslanectví v Berlíně. Materiál o rekonstrukci ambasády se v současnosti připravuje a bude ho muset ještě schválit vláda, napsal? dnes server Euro.cz. V minulosti se spekulovalo i o možnosti, že by se budova ze 70. let v centru Berlína zbourala a na jejím místě by Česko postavilo nový zastupitelský úřad.


Proti zbourání budovy postavené ve stylu brutalismu, která je v německé metropoli architektonickým unikátem, protestovali berlínští památkáři. Euro.cz uvedlo, že se česká diplomacie rozhodla jejich tlaku ustoupit a ambasádu renovovat. Očekávané náklady rekonstrukce úřad neupřesnil.

Český velvyslanec v Německu Tomáš Jan Podivínský už v minulosti ČTK řekl, že technické zařízení budovy je daleko za schopností zajišťovat její funkce. Problémy byly například se špatnou tepelnou izolací, když se řadu pracoven nedařilo v zimě dostatečně vytopit, v létě naopak byly příliš vyhřáté.

Podivínský také upozornil, že pro současné potřeby české diplomacie je budova naddimenzovaná. V době studené války v ní působilo mezi 350 a 500 pracovníky, dnes na zastupitelském úřadu pracuje zhruba desetina tohoto počtu.

Zastupitelský úřad leží v blízkosti někdejšího hraničního přechodu Checkpoint Charlie, nedaleko od něj jsou ministerstva zahraničí a financí, zastoupení Evropské komise nebo ambasády Británie, Francie a Spojených států. I kvůli jeho umístění na prestižní adrese česká diplomacie v minulosti ustoupila od dříve zvažovaného stěhování velvyslanectví do berlínské čtvrti Tiergarten.
0 komentářů
přidat komentář

Související články