Městské divadlo dokončuje jevištní verzi románu Skleněný pokoj

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
29.01.2015 22:45
Brno

Ludwig Mies van der Rohe

zdroj: tugendhat.eu

Brno - Městské divadlo Brno dokončuje jevištní verzi úspěšného románu Skleněný pokoj. Britský autor Simon Mawer se při psaní inspiroval osudem slavné brněnské vily Tugendhat a jejích obyvatel, postavy jsou však fiktivní, jména změněná. Výsledkem je rodinná sága i historická freska s několika milostnými trojúhelníky. V roce 2009 kniha získala nominaci na prestižní Man Bookerovu cenu, uvažuje se také o zfilmování.

    Autor přijede na premiéru, řekl dnes novinářům režisér Stanislav Moša. Brno už Mawer navštívil víckrát, do města zasadil také svůj "generický thriller" Mendelův trpaslík. Svou nadcházející cestu proto spojí také s účastí na připomínkách 150. výročí proslulých přednášek Gregora Johanna Mendela, zakladatele genetiky.
    Podle Moši jsou Mawerovy romány čtivé, ale zároveň nabité myšlenkami. Zároveň autor prokazuje pozoruhodnou znalost českých a brněnských dějin. "Kniha Skleněný pokoj ukazuje nádherný rozmach československého státu mezi světovými válkami. Rozmach je vidět i na tom, kolik bylo v našem městě postaveno architektonických děl, nejen vila Tugendhat," uvedl Moša, který je zároveň autorem dramatizace.
    Po prvorepublikovém rozmachu kniha sleduje také další dějinné zvraty - okupaci, vyhnání Židů či nástup komunismu. Všechny změny se výrazně podepsaly také na osudu románové vily, která se mění nejprve v biometrickou laboratoř na zkoumání čistoty rasy, poté na fyzioterapeutickou tělocvičnu. Divadelní hra končí rokem 1968, nicméně román pokračuje ještě do roku 1990.
    Na jevišti Městského divadla se v inscenaci objeví kopie nábytku z vily Tugendhat i náznak proslulé onyxové stěny. Další prostředí, v nichž se příběh odehrává, jsou vystižena spíše symbolicky. Dvourozměrné dekorace čerpají inspiraci v japonském umění skládání a prostříhávání papíru.
    Děj se točí kolem manželského páru Landauerových, které ztvární Petr Štěpán a Pavla Vitázková. Další velké role mají Michal Isteník, Ivana Vaňková a Svetlana Janotová. Premiéra bude 7. února.
0 komentářů
přidat komentář

Související články