Město Zlín nechalo zrestaurovat sochu kováře na budově zlínské radnice

Vložil
ČTK
04.08.2023 08:00
Zlín

František Lýdie Gahura


Zlín – Město Zlín nechalo zrestaurovat sochu kováře, která je na budově zlínské radnice. Dílu zlínského architekta Františka Lýdie Gahury navrátil lesk akade- mický sochař a restaurátor Tomáš Martinák, sdělil ČTK mluvčí radnice Tomáš Melzer.


"Nepřehlédnutelná pískovcová skulptura nebyla v posledních třiceti letech a možná ještě déle pod odborným zásahem restau- rátora. Vlivem povětrnostních podmínek se na několika místech objevilo viditelné poškození, na povrchu sochy se neblaze podepisoval také biologický depozit,"
uvedl náměstek primátora Pavel Brada. Město dostane od minsterstva kultury na obnovu sochy 176.000 korun z programu regenerace městských památkových zón a rezervací.

Budova radnice je dominantou náměstí Míru, od roku 2001 je na seznamu nemo- vitých kulturních památek ČR. "Současnou podobu dal radnici v letech 1936 a 1937 architekt a sochař František Lýdie Gahura, který budovu nakonec vyzdobil i sochou kováře. Původně shlížela na Kovářskou, dnes Bartošovu ulici," uvedla vedoucí odboru majetkové správy magistrátu Eva Husáková.
0 komentářů
přidat komentář

Související články