Města využívající bývalé kláštery si chválí jejich přínos

Vložil
ČTK
15.10.2009 18:30
Klatovy

Klatovy - Města, která využívají bývalé kláštery nebo řeholnické stavby, si většinou chválí jejich přínos. Přestože historické stavby, které mnohdy tvoří rozsáhlé komplexy budov, vyžadují nemalé prostředky na opravu i  provoz, radnice jsou s jejich využitím pro školství, kulturu, sociální oblast či cestovní ruch převážně spokojené. Shodli se na tom zástupci několika radnic na dnešní devatenácté konferenci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska v Klatovech.
    Například bývalý dominikánský klášter v Klatovech radnice nedávno za více než 50 milionů korun opravila, z toho asi 30 milionů platilo město, zbytek dotace. V objektu teď sídlí pobočka pražské vysoké školy, jsou zde chráněné dílny, byty a denní stacionář pro mentálně postižené klienty Diakonie či veřejná internetová stanice. "Opravou kláštera se zachránila budova a zkrášlil určitý kout města, ale přineslo to i další efekty - přínos vzdělávání i  plnění určité sociální funkce," řekl starosta Klatov Rudolf Salvetra.
    Také domažlický starosta Miroslav Mach je rád, že místní klášter se stále využívá. "Klášter je krásné místo pro hudební školu, jsou tam silné zdi, které oddělují jednotlivé místnosti, takže je to i výborné akustické řešení," poznamenal. Bývalý augustiniánský klášter má město v nájmu, používání na dalších 30 let zaplatilo nedávnou několikamilionovou rekonstrukcí sítí a interiérů.
    Z velkého množství klášterů a někdejších řeholních domů je k původnímu účelu využíván jen zlomek objektů. Z pohledu památkářů je to přitom nejideálnější způsob využití, protože nevyžaduje takové zásahy do objektu, řekl památkář Zdeněk Chudárek. Ocenil snahu obcí využívat kláštery ke kulturnímu nebo duchovnímu poslání. "Kláštery byly vždy v městských organismech jakýmisi centry duchovního života, nejhorší jsou komerční aktivity, které často přinášejí velmi neblahé důsledky, například necitelnými stavebními úpravami," poznamenal.
    Církevní využití má stále bývalý františkánský klášter ve Slaném, který nyní využívají bosí karmelitáni. Starosta Ivo Rubik si ho nemůže vynachválit. Klášter slouží původnímu účelu a navíc je plně začleněn do života města. Karmelitáni pořádají přednášky, setkání pro mladé rodiny a další akce. Do kláštera si tak zvykli chodit nejen věřící. "Je to úžasné, pro občany města je to skutečné požehnání, když takto fungující klášter na svém území máme," dodal.
0 komentářů
přidat komentář