Města na Plzeňsku se dočkají nových knihoven, třeba Kralovice

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
27.07.2009 17:35
Pardubice

Kralovice (Plzeňsko) - Některá města v Plzeňském kraji se po letech provizorií a stísněných podmínek dočkají nových knihoven. Objekt, který až ztrojnásobí současné prostory, budují nyní Kralovice na severním Plzeňsku. Novou knihovnu za 15 milionů Kč začnou v polovině srpna stavět také Blovice na jižním Plzeňsku. Radnice na své projekty získaly peníze z Evropské unie. Čtenářům nabídnou moderní prostory se studovnami, čítárnou, galerií a podobně, zjistila ČTK.

    "Zatím tu máme větší půjčovnu pro dospělé, ale v podstatě v ní není k hnutí. Je plná regálů přeplněných knihami. Nedostatečné je i oddělení pro děti," uvedla Milena Václavíková, vedoucí knihovny v Kralovicích. Málo místa knihovnu omezuje, nemůže pořádat akce pro veřejnost. S přístavbou za 18 milionů Kč, která by měla být dokončena v dubnu 2010, otevře nové zázemí pro malé i velké čtenáře včetně studovny, galerie a čítárny. Ve stávajících prostorách vznikne sociální zázemí, sklad, kancelář.
    Podle Václavíkové má knihovna stabilní počet čtenářů. "Na začátku 90. let došlo k velkému poklesu výpůjček i čtenářů, na konci 90. let se nám lidé začali vracet. V posledních letech máme kolem 800 čtenářů," řekla. Ve fondu má kralovická knihovna 54.000 svazků, knihy a služby zajišťuje pro 19 malých obecních knihoven z okolí.
    "Byla doba, že knihovny byly na zavření, ale to už se naštěstí změnilo," uvedl starosta Kralovic Rudolf Salfický. Projekt počítá s rozšířením plochy knihovny asi na 250 metrů čtverečních, vybudováno bude mimo jiné i nové sociální zařízení, nové parkoviště, bezbariérový vstup. Na projekt získala radnice z Evropské unie 16,8 milionu Kč.
    Moderní městskou knihovnu budou mít po desítkách let provizoria také čtyřtisícové Blovice. Zhruba 30.000 svazků se do června příštího roku přesune do nového objektu za 15 milionů Kč, na nějž získala radnice 13 milionů Kč z evropského Regionálního operačního programu. Plocha knihovny, jež nyní sídlí v domě zasaženém vlhkostí a plísní, se více než zdvojnásobí. "Máme 600 čtenářů, ale daleko více návštěvníků, jejich počet trvale roste," řekla ředitelka Drahomíra Seidlová.
    Novostavba v Blovicích nabídne čítárnu navazující na zimní zahradu a oddělení pro děti s třikrát větším prostorem než dosud. Na "válecím místě" a schodech na galerii mohou číst a poslouchat pohádková čtení. Knihovna je ve městě 130 let od vzniku literárního spolku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články