Majitel bez povolení nechal zbourat památkové části dolu na Mostecku

Vložil
ČTK
27.01.2022 08:10
Most

Most – Společnost Nord Plus, která je od loňska novým vlastníkem pozemků bývalého Dolu Julius V. v Mostě, nechala bez povolení úřadů zbourat trojici památkově chráněných budov v areálu. Majiteli parcel nyní hrozí vysoká pokuta i vězení. Hájí se tím, že o pa- mátkové ochraně objektů nevěděl. Událostí se zabývá i policie.


Policisté podle mluvčí Aleny Bartošové přijali trestní oznámení a zahájili úkony trestního řízení pro spáchání trestného činu zneužívání vlastnictví. Majiteli hrozí odnětí svobody na dva roky, peněžitý trest či uložení zákazu činnosti.

Areál bývalého Dolu Julius V. z 19. století byl památkou od června 2000. Chráněny byly tři budovy, a to strojovna, bývalé koupelny a šatny a také správní budova. Všechny nechal majitel zbourat. Jednatel společnosti Nord Plus uvedl, že nevěděl, že jsou budovy chráněné a nevěděl to ani bývalý majitel, který je prodal. Budovy byly podle něj ve velmi špatném stavu, neměly střechu, byly tam rozpadlé zdi, proto je firma nechala zbourat.

Trestní oznámení podal Národní památkový ústav. Podle mluvčí Věry Brožové památky v havarijním stavu nebyly. Kulturní památkou podle Brožové nadále zůstává pozemek a jakákoliv stavební činnost na něm podléhá schválení památkové péče. Majiteli hrozí pokuta až dva miliony korun, o které rozhodne mostecký magistrát, jakožto příslušný správní orgán.
0 komentářů
přidat komentář