Litomyšl plánuje opravu rodného bytu Bedřicha Smetany

Vložil
ČTK
03.03.2021 10:05
Litomyšl


Litomyšl – Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli čeká do několika let rekon- strukce. Město ji dokončí v roce 2024, kdy uplyne na 200. výročí od skladatelova narození. ČTK to řekl ředitel Regionálního muzea v Litomyšli René Klimeš.


"Poslední stavební zásah tam proběhl v polovině 90. let. Expozice je tam z roku 1995. Dvousté výročí nabádá expozici přizpůsobit současným potřebám," řekl Klimeš.

Město v minulosti opravilo renesanční zámecký pivovar, kde se byt nachází. Ten je už v havarijním stavu. "Kromě nových rozvodů elektřiny a podlah je také nutné řešit vzlínající vlhkost. Proto bychom rádi spojili nutné opravy s důstojnou přeměnou rodiště Bedřicha Smetany právě k 200. výročí jeho narození," uvedl místostarosta Radomil Kapšar (KDU-ČSL).

Radnice v současnosti řeší, zda by na rekonstrukci rodného domu bylo možné získat finanční pomoc od státu, nebo bude muset vše hradit město jako vlastník jen na své náklady. Pokud by město provedlo jen nutné opravy a dílčí rekonstrukci expozice, zaplatí dva miliony korun. S případným přispěním dotací zvažuje vybudování multifunkční místnosti. Část bytu by měla být nadále co nejvěrnější rekonstrukcí bydlení rodiny Smetanových.

"Měla by se změnit expozice i například tím, že se změní vchod. Obnovit ho v původním místě. Byl v průjezdu pivovaru, teď se tam vchází z nádvoří, kde byl pokoj služky. Byt bude navazovat dojem, že jsme u Smetanů doma," řekl Klimeš.

Bedřich Smetana se narodil v Litomyšli 2. března v roce 1824. O 100 let později byla Smetanova rodná světnice otevřena veřejnosti. Jeho rodina byla poměrně zámožná. Otec František se vyučil sládkem a pronajímal si a provozoval pivovary, včetně litomyšlského.

Bedřich byl synem třetí manželky Františka Smetany, Barbory Lynkové. Oba rodiče měli trochu hudební nadání. Už jako malý chlapec hrál na housle a klavír. V roce 1830 poprvé veřejně v Litomyšli vystoupil s hrou na housle. O rok později se rodina přestěhovala do Jindřichova Hradce, kde otec získal výhodný nájem pivovaru hraběte Černína.
0 komentářů
přidat komentář