Lipová-lázně na Jesenicku finišuje se stavbou budoucího muzea

Zdroj
Alena Petrželová
Vložil
ČTK
31.07.2006 12:35
Čína

Šanghaj

Lipová-lázně (Jesenicko) - Obec Lipová-lázně na Jesenicku dokončuje v těchto dnech stavbu multifunkčního domu, ve kterém návštěvníci obce naleznou muzeum, obřadní síň či informační centrum. Náklady na rekonstrukci objektu bývalé družiny činí 9,5 milionu korun. Převážnou část peněz získala obec ze zdrojů Evropské unie.

    "Objekt je již postaven. Nyní budeme pracovat na vytvoření budoucí expozice muzea. Otevřít bychom jej chtěli na podzim," řekl ČTK starosta obce Lubomír Žmolík.
    Návštěvníci obce by v prvním patře měli nalézt informační centrum a prezentační místnost pro česko - polské setkávání. "Polským partnerům zde chceme nabídnout prostor, kde by se mohli důstojně prezentovat. Místnost může sloužit také pro obřady či pro vítání občánků," doplnil starosta.
    V druhém patře objektu by mělo vzniknout muzeum zdejšího zakladatele lázní Johanna Schrotha, expozice o historii lázeňství a předválečných i poválečných dějinách obce.
    Do stavby objektu se obec pustila především kvůli připomenutí odkazu zakladatele lázní, který byl vrstevníkem zakladatele jesenických lázní Vincenze Priessnitze. Přírodní léčitel Schroth se narodil v roce 1798 v obci Česká Ves na Jesenicku. Lipovské lázně byly založeny ve 30. letech 19. století.
    Přes sedm milionů korun získala obec na projekt z programu přeshraniční spolupráce Interreg IIIA, část peněz dostala ze státní dotace a přes milion korun uvolnila ze svého rozpočtu. Odborníci během oprav zrekonstruovali celý předválečný dům včetně oplocení a vybudovali zde také parkoviště.
0 komentářů
přidat komentář