Liebiegův palác v Liberci bude nabízet zábavu a vzdělávání dětem i dospělým

Vložil
ČTK
05.06.2023 08:20
Liberec

Liberec - Městský Liebiegův palác v Liberci, který je po rekonstrukci za více než čtvrt miliardy korun, bude nabízet zábavu a vzdělávání dětem i dospělým. Působit tam bude na 50 neziskových či vzdělávacích organizací. Slavnostně se palác otevřel dnes, v plném provozu bude od podzimu.


"Doufejme, že už je teď připravený na to, aby sloužil lidem a aby jim přinášel radost. Nebude ale ještě fungovat na sto procent. Myslíme si, že na to se dostaneme asi od září tohoto roku, protože ještě se nám zatím nepodařilo otevřít třeba kavárnu. Ale myslím si, že nic nebrání tomu, aby si lidé nacházeli cestu sem už teď. Důvod určitě mít budou," řekl ČTK Michael Dufek, ředitel městské příspěvkové organizace Komunitní středisko Kontakt, která má provoz paláce na starost.

Pro Kontakt, který dosud sídlil v pronajatých prostorech, jde o velkou změnu. "My jsme dosud měli k dispozici zhruba 500 metrů čtverečních plochy a ještě jsme byli v prostorech, kde jsme se nestarali o technickou správu. Tento dům má zhruba 3000 metrů čtverečních podlahové plochy, 600 metrů nádvoří a 4000 metrů zeleně. Takže rozdíl je opravdu zásadní a my navíc přijímáme i roli správce celého areálu. Takže z nějakých deseti zaměstnanců, kteří působili v Palachově ulici, se v tuto chvíli dostáváme na 20. Maximální plánovaný počet je 24 úvazků," dodal Dufek. Nově by tak roční rozpočet Kontaktu měl stoupnout z osmi na více než 21 milionů korun.

Cílem podle Dufka je, aby byl palác v provozu každý den. Budou v něm vzdělávací, volnočasové i kulturní akce pro děti, dospělé v produktivním věku i seniory. "My si dovedeme dokonce představit, že sem přijde rodina v mezigeneračním složení a na nádvoří se rozejdou každý za svojí aktivitou. Jeden může jít na kurz keramiky, druhý třeba na výtvarnou aktivitu, třetí na pohybovou," uvedl Dufek. Uvnitř paláce jsou velký sál, výtvarný ateliér s dílnou, galerie, počítačové a víceúčelové místnosti či dva tělocvičné sály. V areálu je také místnost s keramickou pecí a obnovený historický skleník.

Rekonstrukce paláce, který byl postavený před 150 lety jako rodinné sídlo Liebiegů, je největší investicí Liberce za poslední roky. Většinu nákladů město platilo z evropské dotace. Rozlehlý památkově chráněný objekt byl prázdný od roku 2014, kdy se z něj odstěhovala krajská Oblastní galerie. Na komunitní centrum ho stavební firmy přestavovaly od září roku 2020. Podle Dufka ale není definitivně hotovo. Jen zvenčí dělníci v rámci projektu opravili zděný altán v zadní zahradě. "Čeká ho ještě rekonstrukce uvnitř. Tam budeme ve spolupráci s městem podávat žádost o dotaci na ministerstvo kultury. Ten je další na řadě," dodal Dufek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články