Lidé si budou moci prohlédnou ostravský Velký svět techniky

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
08.01.2014 18:20
Ostrava

Josef Pleskot

Ostrava - V ostravské Dolní oblasti Vítkovice se letos na podzim otevře Velký svět techniky, který bude hravou a zábavnou formou představovat vědu a techniku. Veřejnost však bude mít možnost si neobvyklou trojúhelníkovou stavbu navrženou architektem Josefem Pleskotem prohlédnout už o několik měsíců dříve, řekl dnes novinářům ředitel Světa techniky Jakub Švrček.
    Poprvé si lidé centrum jako holou a zatím expozicemi nevybavenou stavbu budou moci projít už v březnu. Poprvé se jim otevře 14. března, tedy symbolicky v den 135. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších vědců Alberta Einsteina. Tomu bude až do 20. března zasvěcena také část doprovodného programu, protože budou připraveny přednášky o jeho životě a díle. Zároveň se však celý týden budou konat komentované prohlídky samotného objektu vedené přímo Pleskotem nebo jeho spolupracovníky.
    Samotná stavba je podle Švrčka zajímavá po architektonické stránce. Budova přitahuje pozornost především díky své prosklené fasádě, v níž se zrcadlí industriální okolí. "Budova má originální zapamatovatelnou formu, která je definována pomocí dvou hlavních materiálů, jimiž jsou zrcadlová skla a klasické ostře pálené cihly. Člověku z ulice není dost jasné, jak je stavba vlastně velká. Teprve když vstoupí dovnitř, pochopí, že je vlastně obrovská," podotkl Pleskot.
    Podle Švrčka budou mít návštěvníci možnost si detailně prohlédnout i budoucí výstavní prostory, přednáškové sály, laboratoře, dílny nebo 3D kino. "To už se nikdy nebude opakovat, protože poté prostory zaplní vybavení jednotlivých místností a především exponáty. Lidé se dokonce dostanou do míst, kam se pak už jako návštěvníci běžně nepodívají," řekl Švrček. Další možnost navštívit centrum by lidé měli mít v létě, oficiální otevření se chystá až na září.
    Velký svět techniky se bude skládat ze čtyř světů s trvalými expozicemi. Půjde o Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět přírody a Svět civilizace. Jeho součástí bude i kinosál s kapacitou 200 diváků a také takzvaný "show and demo" prostor. Jde o přednáškový sál s hledištěm a pódiem, kde může být výuka s interaktivními pokusy a hrami. Vejde se tam 80 až 100 lidí. Objekt má pět pater. Návštěvníkům budou zpřístupněné tři z nich. V ostatních bude administrativní a technologické zázemí. Centrum za 680 milionů korun vzniká v Ostravě od roku 2012.
    Zatím v Dolní oblasti Vítkovice funguje Malý svět techniky, který vznikl v bývalé VI. energetické ústředně nyní nazývané U6. Seznamuje návštěvníky s vývojem techniky v českých zemích za posledních 200 let. Expozice je vytvořená v duchu francouzského romanopisce Julese Verna. "Našim cílem je, aby objekty spolu souzněly, nikoliv, aby si konkurovaly. U6 je zaměřená spíše na historii, Velký svět techniky je zaměřen spíše na současnost a budoucnost," řekl Švrček.
0 komentářů
přidat komentář

Související články