Liberecký kraj hledá už pošesté památku roku, loni ocenil Lasvit

Vložil
ČTK
19.01.2021 18:05
Liberec

ov architekti: Sídlo firmy Lasvit, 2019 (foto: Tomáš Souček)

Liberec - Liberecký kraj hledá už pošesté památku roku. Snaží se tak představit zajímavé projekty obnovy památek a podpořit ty, kdo se do náročných projektů pouštějí. Loni kraj ocenil sklářskou společnost Lasvit za příkladnou obnovu dvou městských roubených domů v Novém Boru na Českolipsku. Šanci ale mají i výrazně menší projekty, řekla dnes ČTK náměstkyně hejtmana pro kulturu a památkovou péči Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).


Soutěž má jedinou kategorii, ocenění může získat stavební obnova, ale i restaurování nemovité kulturní památky. "Podmínkou účasti v soutěži je dokončení celkové obnovy nebo ucelené etapy rekonstrukce památky v kalendářním roce, za nějž je cena udělována, tedy v roce 2020. Podmínkou také je, aby se vlastník samotný podílel na obnově nejméně 50.000 korun," doplnila Vinklátová.

Příjem elektronických přihlášek začne 1. února a potrvá do 30. dubna. Vítěze soutěže vybere odborná komise, složená ze zástupců Libereckého kraje a Národního památkového ústavu. "Slavnostní udělení ceny a předání výhry plánujeme na léto," řekla Vinklátová. Vítěz bude moci svou památku označit pamětní deskou s nápisem Památka roku 2020 Libereckého kraje, k tomu dostane 50.000 korun na pokračování prací.

Na území Libereckého kraje je 2248 nemovitých kulturních památek, z nichž 39 je na seznamu kriticky ohrožených. "Když se lidé seznámí s pozitivními příklady obnovy, může se stát i to, že si nějakou nemovitost v Libereckém kraji zakoupí a kulturní památku posléze v podstatě zachrání. Tak tomu bylo například u Kittelova domu, zámku Návarov a několika lidových staveb ve Žďáru u České Lípy," dodala Vinklátová.

Tradičně budou soutěžit i historická města o Cenu za přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2020. Cílem je ocenit taková města, která v této oblasti dosáhnou nejlepších výsledků. V Libereckém kraji se do programu přihlásil Nový Bor, Dubá a také Jilemnice, která už je držitelem titulu Historické město roku 2012. Nejlepší z kraje postoupí do celostátního kola, s vítězstvím je spojena milionová dotace.
0 komentářů
přidat komentář

Související články