Liberec nebude mít hlavního architekta ale pětičlennou radu

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
17.01.2012 13:45
Liberec

Liberec - Stotisícový Liberec nebude mít městského architekta, jak o to usiloval odvolaný primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec), ale pětičlennou radu architektů. Model poradní skupiny odborníků je efektivnější než jeden určený městský architekt, eliminují se osobní vazby a tím i možná protekce. Pohled kolegia dává větší šance, že úkoly a případné sporné záležitosti budou posouzeny co možná nejlépe, řekl ČTK náměstek liberecké primátorky pro územní plánování Jiří Rutkovský (Unie pro sport a zdraví).
    Město už vypsalo výběrové řízení na členy rady architektů. "Od uchazečů požadujeme vysokoškolské vzdělání v oboru architektura nebo urbanismus s minimálně pětiletou praxi v oboru," řekl mluvčí radnice Pavel Chmelík. Uchazeči by měli mít dobré komunikační schopnosti, měli by být důslední a nestranní při posuzování projektů a záměrů a měli by se také orientovat v platných vyhláškách. Součástí přihlášky musí být portfolio prací. Přihlášky mohou zájemci podávat na magistrát do konce ledna.
    Město Liberec má od 1. ledna nový odbor hlavního architekta, který převzal úkoly dřívějšího odboru strategie a územní koncepce. Na starost má nejen územní plánování, ale jeho součástí je nově i oddělení urbanismu a architektury. Rada architektů by měla být poradním orgánem odboru. "Zájem města je vytvořit skutečně erudovaného partnera ve věcech územního řízení, posuzování projektů a podobně," řekl vedoucí odboru Petr Kolomazník. Rada společně s odborem bude podle něj vykonávat funkci městského architekta.
    Rada architektů bude podle Chmelíka i poradním orgánem vedení města. Její názor by měl mít velkou odbornou váhu zejména při územních řízeních, kdy se o stavbách rozhoduje. "Měla by mít tak silné postavení, aby stavební úřad přihlížel při řízení k jejímu stanovisku," dodal Kolomazník. Za práci v radě dostanou architekti měsíčně 1000 korun, podobně jako je tomu u členů komisí a výborů. Nejprve to ale musí schválit zastupitelstvo.
7 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
1000 Kč měsíčně?
Tomas_Kosnar
17.01.12 03:05
1000
Jiří Žid
18.01.12 02:30
60 háků
Jiří Žid
18.01.12 02:53
asi jen pro některé
Jiří Žid
18.01.12 03:25
zobrazit všechny komentáře

Související články