Krematorium od Pavla Janáka se otevře návštěvníkům

Vložil
ČTK
25.10.2012 20:25
Pardubice

Pavel Janák

Pardubice - Pardubické krematorium, kde se natáčel film Spalovač mrtvol, otevře dveře pro veřejnost. V neděli 28. října od 10 do 16 hodin je pro zájemce připravena prohlídka velké i malé obřadní síně a také současné kremační technologie. Doprovodí ji odborný výklad, projekce a reprodukovaná hudba. ČTK o tom informovala mluvčí Pardubic Vendula Fižová. Rondokubistická stavba je od předloňska národní kulturní památkou.

    V pardubickém krematoriu se natáčel film Juraje Herze Spalovač mrtvol z roku 1968 a také do prostor, kde slavný snímek vznikal, průvodci zájemce zavedou. "Stavba podle návrhu architekta Pavla Janáka byla dokončena v roce 1923 firmou Karla Kohouta a Jaroslava Krupaře. Obřadní síň je vyzdobena malbou profesora Josefa Kysely. Od roku 1998 je budova krematoria v majetku akciové společnosti Služby města Pardubic," uvedla Fižová.
    Firma následně začala s postupnou stavební a technickou obnovou krematoria, která skončila v roce 2009. Budova byla opravena a instalovaly se nové technologické prvky včetně výtahu pro imobilní návštěvníky obřadů. Vznikla také malá obřadní síň a důstojné prostory pro smuteční hosty.
0 komentářů
přidat komentář

Související články