Krb a komín v jednom pro snazší projektování staveb

Vložil
Tisková zpráva
29.03.2021 14:40
Schiedel – komínové systémy


Ačkoliv obálky novostaveb jsou čím dál těsnější, zcela bez vytápění se lidé v našich zeměpisných šířkách neobejdou. Při výběru otopné soustavy je možné vybrat to nejnutnější pro dosažení základního komfortu bydlení. Vytápění však může do našich interiérů přinést zcela jinou dimenzi. Jedním z nejsilnějších elementů, který lidstvo doprovází odpradávna, je oheň. Ten dokáže jako jediný typ vytápění navodit atmosféru a z obyčejných momentů vykouzlit mimořádné okamžiky. Vzdát se ho tak pochopitelně nechceme ani v moderních zateplených interiérech a za předpokladu využití moderních technologií k tomu ani není důvod. Vytápění dřevem tak může být zcela ekologickou a trvale udržitelnou variantou, kterou není nutné zavrhovat.

Kde je oheň, musí být sofistikovaný komín

Kam chceme vpustit oheň, musíme vybírat i komínové těleso pro bezpečný odvod spalin. Komín se dnes řadí k velmi sofistikovaným částem domu, které není radno podceňovat a vydávat se směrem polovičatých či lákavých levných řešení. V nízkoenergetických případně pasivních domech musí splňovat celou řadu parametrů, aby nenarušoval koncept úsporných staveb. Projektant tak musí dbát na to, aby komínové těleso bylo maximálně těsné a nijak nenarušovalo obálku domu. Další starostí je bezpečný přívod vzduchu potřebného k hoření. V utěsněných interiérech dochází k minimální přirozené cirkulaci vzduchu. Pro dostatečný přísun čerstvého vzduchu do interiéru je nutná instalace sofistikovaného řízeného větrání. Vzduch potřebný k hoření by tak měl být přivádět zvenčí, aby se zajistila naprostá nezávislost spotřebiče na kyslíku z místnosti.


Krb a komín v jednom

Leadrem ve výrobě trvale udržitelných výrobků na poli komínové a vytápěcí techniky je jednoznačně společnost Schiedel. Jednou z vlajkových lodí společnosti je na míru vyráběný monolit Kingfire Parat, ve kterém jsou zabudována moderní krbová kamna a komínové těleso Absolut, které se řadí k tomu nejlepšímu, co je v současnosti na českém trhu k dispozici. Absolut je jako jediný komínový systém certifikován i pro pasivní stavby. Samozřejmostí je těsnost systému, která obstojí v "Blower door" testu. Vzduch potřebný k hoření je v případě systému Absolut přiváděn samostatnou šachtou vně komína. Keramická komínová vložka je vyrobena z čistě přírodního jílu nejvyšší kvality. Díky unikátnímu výrobnímu procesu, stlačením téměř suchých směsí, vzniká výrobek mimořádné odolnosti vůči mechanickému poškození teplem, chemickými sloučeninami, případně vodními kondenzáty. Systém Kingfire je možné instalovat do novostaveb za pomocí jeřábové techniky. K usazení celého systému tak stačí doslova pár desítek minut. Výroba probíhá na míru každé stavbě v závodech společnosti Schiedel. Nemalým bonusem celého systému jsou minimální nároky na prostor. Oproti klasickému zděnému komínu se samostatně napojenými krbovými kamny zabírá cca polovinu podlahové plochy. Kingfire je tak ideálním řešením do staveb, jejichž užitná plocha se rok od roku zmenšuje.


Schiedel nabízí architektům nadstandartní servis

Projektanti a architekti ocení celou řadu technické podpory, kterou společnost Schiedel těmto profesím nabízí. První pomoc přichází ve fázi projektu, která se bez sofistikovaných technologických řešení neobejde. Veškeré zásadní produkty Schiedel včetně sytému Kingfire Parat najdou zájemci ve volně stažitelném elektronickém katalogu produktů založeném na technologii eCATALOGsolutions.

Druhá pomoc přichází ve fázi přesvědčení zákazníka o výhodách a estetických kvalitách řešení Kingfire. Na stránkách Schiedelu je možné pomocí online aplikace, vybrat optimální umístění a typ sestavy Kingfire Parat. Kromě výběru konkrétní krbové vložky je možné vybraný produkt libovolně umísťovat do vzorového prostoru, měnit barvy stěn, případně obklady krbového modulu Kingfire. Zákazník si tak názorně objasní, zda-li se krbová vložka bude lépe vyjímat v obytné části, jídelním koutě, případně by měla tvořit jakýsi dělící prostor mezi různými bytovými zónami.

Výhodou plánování krbové vložky ve fázi projektu je přizpůsobení prostoru krbu, kterému může být věnována zasloužená centrální pozice v rámci nového domu. Krb se tak může stát opravdovým srdcem daného prostoru. Dodatečná instalace krbové vložky je s ohledem na hotový interiér vždy náročnější.
0 komentářů
přidat komentář