Kraj získal na stavbu domova důchodců v Žacléři dotaci 61 mil. Kč

Vložil
ČTK
07.01.2021 08:40

Žacléř - Královéhradecký kraj získal na stavbu domova důchodců v Žacléři na Trutnovsku státní dotaci 61 milionů korun. Stavbu domova s 52 sociálními lůžky kraj zahájil loni v září a celkem by měla přijít na 145 milionů korun. Domov vzniká přestavbou bývalé hornické ubytovny v Žacléři. ČTK to dnes řekla Martina Svatoňová z hradeckého hejtmanství.


Organizačně bude nové zařízení součástí Domova důchodců v nedalekých Lamperticích, které tak svou kapacitu zdvojnásobí na 104 lůžek. Stavba žacléřského domova by měla být hotová do jara roku 2022.

V Žacléři budou mít senioři k dispozici jednolůžkové a dvojlůžkové pokoje s vlastní sprchou a toaletami. V každém z pěti podlaží budou koupelny vybavené masážními vanami s přístupem pro imobilní klienty. Pro ulehčení manipulace s méně pohyblivými klienty bude až 60 procent lůžek vybaveno stropním nosným systémem. Domov kromě trvalých lůžek pro lidi se stařeckými demencemi nabídne i dočasné odlehčovací pobyty pro seniory, o které pečují rodiny doma.

Královéhradecký kraj kromě Žacléře aktuálně buduje či rozšiřuje domovy pro seniory v Tmavém Dole, Opočně a Borohrádku. Nákladem asi 533 milionů korun v nich vznikne 206 lůžek pro seniory a klienty s Alzheimerovou chorobou. Na stavby má kraj dotace od státu za 206 milionů korun. Investicemi kraj naplňuje plán vybudovat do roku 2026 v domovech pro seniory 1000 lůžek. Nyní má kraj v zařízeních pro seniory asi 2500 lůžek, což pro pokrytí potřeb nestačí.
0 komentářů
přidat komentář