Kraj podpoří 36 miliony Kč přestavbu kláštera v Nové Pace

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
26.03.2019 08:00
Nová Paka

Hradec Králové - Královéhradecký kraj podpoří dotací 36 milionů korun přestavbu kláštera v Nové Pace na Jičínsku na zařízení sociálních služeb. Celková hodnota projektu, který chystá novopacká nezisková organizace Život bez bariér, je asi 100 milionů korun. Garantem přestavby bude město Nová Paka, které bude i příjemcem dotace od kraje. Krajskou dotaci, bez níž by projekt nešel udělat, dnes schválili zastupitelé kraje.


V bývalém paulánském klášteře byla v minulosti nemocnice patřící Královéhradeckému kraji. Po jejím zrušení v roce 2004 kraj objekt v roce 2006 prodal občanskému sdružení Život bez bariér. Sdružení následně v areálu začalo poskytovat sociální služby lidem se zdravotním postižením a seniorům. Opravilo i část budov v areálu.

Na opravu hlavní budovy bývalé nemocnice získal Život bez bariér dvě dotace z evropských fondů v celkové výši 43 milionů korun. Na spolufinancování stomilionové investice ale již podle starosty Nové Paky Josefa Cogana neměl síly. Život bez bariér v minulosti o dotaci žádal kraj. Úspěšný ale nebyl proto, že kraji sám dlužil šest milionů korun doplatku za koupi areálu před 13 lety.

Do celé věci následně vstoupilo město Nová Paka, které Životu bez bariér poskytlo úvěr na zaplacení dluhu u kraje. Město také nyní úspěšně požádalo kraj o peníze, které dostane postupně v letech 2019 až 2021, vždy po 12 milionech korun ročně, formou dotace na odkup budovy bývalého kláštera.

Ze svých zdrojů by město mělo do projektu vložit 25 až 30 milionů korun. Nová Paka si podle starosty Cogana bude muset na projekt peníze půjčit. Samotná stavby by měla trvat asi 2,5 roku. "Bude to pro nás koule na noze, ale jsme připraveni to břemeno nést," řekl Cogan. Krajský radní pro majetek Václav Řehoř upozornil, že pokud by se projekt nenaplnil, Nová Paka by dotaci kraji musela vrátit.

V objektu bývalé nemocnice by mělo vzniknout komunitní centrum, prostory pro odborné poradenství, rozšířený stacionář pro lidi s Alzheimerovou chorobou či půjčovny kompenzačních pomůcek. Přestavba a nové využití památkově chráněného kláštera ze 17. století budou podle Cogana i přínosem k záchraně objektu, který je pro svou podobu nazýván novopacká Hradčana.
0 komentářů
přidat komentář