Kolín chce opravit vodárenskou věž a zpřístupnit ji veřejnosti

Vložil
ČTK
18.02.2014 13:10
Kolín

Kolín - Kolín připravuje další etapu oprav bývalé vodárenské věže, která se před časem stala kulturní památkou. Radnice chce požádat o dotaci, prostřednictvím které by se věž kompletně zrekonstruovala a zpřístupnila široké veřejnosti. ČTK to řekl vedoucí kolínského odboru regionálního rozvoje a územního plánování Martin Tichý.
    Město už kolínskou vodárnu před dvěma lety opravovalo, cílem oprav bylo tehdy hlavně zabránění zhoršení stavu objektu a zajištění statiky. Nyní by se měla věž kompletně zrekonstruovat, zpřístupnit veřejnosti pro vyhlídku i pro posezení s občerstvením na ochoze. Ten by měl být díky plošině přístupný také handicapovaným. V přízemních prostorách bude interaktivní obrazovka, která pomocí kamer z věže zprostředkuje výhledy do okolí také lidem, kteří nemohou vystoupit po schodech na vyhlídku.
    V těchto dnech vzniká projektová příprava, předpokládané náklady na opravy jsou asi 12 milionů korun. "Budeme se snažit využít prostředků jak ze státního rozpočtu, tak i z evropských fondů, pokud to bude možné," řekl Tichý. Vodárna by měla být po opravách zase osvětlená. Z věže, která se stala v roce 2010 technickou kulturní památkou, bude vyhlídka například na nedalekou rezervaci Štítarské údolí nebo na automobilku TPCA v Ovčárech u Kolína.
    V okolí vodárny přibudou nové lavičky, stojany pro kola a značení pro cyklisty. V prostorách věže mají být vystavovány historické fotografie Kolína nebo díla studentů tamních škol. Věž by měla být také vybavena exponáty technických památek a industriální architektury na Kolínsku. Termín prací bude podle Tichého záležet na tom, jestli město dotaci získá. Bývalá vodárenská věž je jednou z dominant města. Nyní je prázdná a nijak se nevyužívá. Byla postavena v roce 1930 jako dílo architektů Františka Jandy a Jana Hráského. Původní majitel, vodohospodářská společnost, ji před lety prodal soukromníkovi, ten potom dalšímu zájemci. Objekt mezitím chátral. Nakonec ho získalo město.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Kolínská vodárna
Berková Jana
14.06.14 04:21
zobrazit všechny komentáře

Související články