Knihovnu na Ladech stěhuje Česká Lípa do větších prostor

Vložil
ČTK
06.04.2021 17:30
Česká Lípa

Česká Lípa – Druhou největší pobočku městské knihovny na sídlišti Lada stěhuje Česká Lípa do nových, větších prostor. Pokud to koronavirová opatření dovolí, otevřít by ji chtěla v červnu na Mezinárodní den dětí. Nová pobočka vznikla v Komenského ulici jen pár desítek metrů od té původní, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.


"Původní pobočka byla v suterénu bytového domu, do místnosti však zatékalo, bylo tam málo světla a nepřekonatelnou bariérou byly dvoje schody, které k pobočce vedly," popsala důvody stěhování mluvčí radnice. Město se proto rozhodlo pro potřeby městské knihovny zrekonstruovat přízemí nedávno zatepleného domu v sousedství.

"V prostoru vznikla velká světlá místnost společně s novými WC a také zázemím pro knihovnice. Kompletní stavební úpravy včetně rozvodů vody a elektroinstalace provedla firma Versana zhruba za čtyři miliony korun," řekl místostarosta Martin Brož (ANO).

Nová pobočka tak bude přístupná nejen pro handicapované nebo seniory. "Přemístěním knihovny jsme přispěli i k větší bezpečnosti dané lokality, protože prostor a jeho nejbližší okolí bude díky provozu knihovny pod neustálým dohledem. Čtenářům přeji, aby epidemiologická situace dovolila otevřít knihovnu podle plánu, a aby se jim v nových prostorách líbilo," doplnila starostka Jitka Volfová (ANO).

Českolipská městská knihovna má ve svém fondu 140.000 položek, jejích služeb za běžného provozu denně využije zhruba 600 lidí. Mimo hlavní budovy na náměstí T.G Masaryka jen pár kroků od radnice má tři pobočky na sídlištích Lada, Špičák a Holý Vrch, dvě výpůjční místa v penzionech pro seniory a pobočku ve spádové obci Dobranov.

Nákladnou rekonstrukci prodělala v posledních letech pobočka na Špičáku, která sídlí v bývalé mateřské škole. Přestavbou za 35 milionů korun vznikl na Špičáku komunitní dům, v němž vedle knihovny získala prostor i českolipská pobočka Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Problematická je stále hlavní budova knihovny., která také není bezbariérová. Na stavbu nové hlavní budovy chce podle Volfové město v příštím roce vypsat architektonickou soutěž.
0 komentářů
přidat komentář

Související články