Kintera vytvořil věž z vybitých baterií, ukáže ji v Milanu

Vložil
ČTK
26.02.2019 16:50
Praha

Praha - Po 50 letech se Česká republika zúčastní Trienále designu a architektury v Miláně. Česko bude reprezentovat dílo Krištofa Kintery, které odpovídá na vzrůstající spotřebu energie, a projekt Litopiy reagující na současný boom kryptoměn a nových technologií. ČTK to dnes sdělila Radka Potměšilová z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, které je garantem české účasti.


Jedna z nejstarších mezinárodních přehlídek svého druhu začne 1. března a potrvá do 1. září pod titulem Broken Nature: Design Takes on Human Survival (zlomená příroda: design pomáhá přežití člověka).

Milánská trienále designu a architektury patří k nejstarším mezinárodním přehlídkám těchto oborů. Nejprve se tyto prezentace konaly v Monze, posléze byly přeneseny do Milána. Česká republika se účastnila již od prvního ročníku v Monze v roce 1923, excelovala na každém ročníku až do roku 1947. Ceny si odnesli například Ladislav Sutnar nebo Josef Sudek, nebo František Tröster.

Po odmlce způsobené studenou válkou navázalo Československo v roce 1957 sklářskou expozicí a účastnilo se až do roku 1968, kdy zaujalo expozicí pracovních nástrojů Petra Tučného. Normalizační poměry pak účast československých designérů, umělců a architektů na milánském trienále zcela zrušily. Česko se na přehlídku letos vrací po 50 letech.

Zúčastní se s Kinterovým dílem Out of Power Tower, které je čtyřmetrovou věží z vybitých baterií s příznačným názvem. Nastiňuje apokalyptickou krajinu, kterou zanechává drancující přístup člověka ke svému prostředí, uvádí muzeum.

Druhý projekt Litopiy reaguje na boom kryptoměn a nových technologií blockchain formou polyekranové projekce. Líčí utopickou komunitu, která žije v blízkosti naleziště lithia a jejíž život určují kryptoměna a chytré kontrakty na blockchainu pod dohledem satelitů. Utopie předkládá univerzální příběh o moci, technologii, surovinách a lidech.
0 komentářů
přidat komentář

Související články