Karlovarský kraj se připravuje na zapsání lázeňských měst na seznam UNESCO

Vložil
ČTK
08.06.2021 19:20
Karlovy Vary


Karlovy Vary – Karlovarský kraj se připravuje na rozhodnutí o zápisu mezinárodní sériové nominace Slavných lázní Evropy/Great Spas of Europe na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Vedení kraje chystá marketingovou kampaň, která by měla, v případě zapsání, povýšení lázeňských měst propagovat. Kraj je připraven pomoci městům s budoucím rozvojem, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Vojtěch Franta (Piráti).


Poradní organizace ICOMOS doporučila minulý týden nominaci vybraných lázeňských měst na seznam UNESCO. Doporučení je podkladem pro jednání Výboru pro světové dědictví, které o zapsání definitivně rozhodne letos mezi 23. až 26. červencem. Organizace podle Franty doporučila dvě kritéria ze čtyř. "Je to kritérium úžasné architektury, která v těch lázeňských městech je, a fenoménu lázeňské procedury, vůbec fenoménu lázeňství jako takového a přispění ke zdraví lidí," uvedl náměstek.

Vedení kraje již téměř počítá s tím, že se tři lázeňská města v kraji - Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně na seznam dostanou. V případě, že budou úspěšná, zahájí kraj ve spolupráci s městy oslavy a propagační kampaň. "Jsme domluveni s destinační agenturou, se kterou budeme ladit konkrétní kroky, jak má kampaň vypadat," řekl náměstek.

Kraj chce s vybranými městy do budoucna spolupracovat a pomoci jim s rozvojem a podporou cestovního ruchu. "Karlovarský kraj je připraven být partnerem a pomoct s řešením například dopravy, aby se turisté dostali k atraktivním místům, ale zároveň, aby to nebylo v rozporu s ochranou prostředí," uvedl Franta.

Celkem 11 lázeňských měst z celé Evropy usiluje o zápis několik let, koronavirová krize ale rozhodování oddálila. Nominaci Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe připravily Belgie, Francie, Itálie, Německo, Rakousko, Velká Británie a Česko. Tvoří ji 11 významných lázeňských měst, kromě těch českých jde o Baden-Baden, Bad Ems, Bad Kissingen, Baden u Vídně, Bath, Montecatini Terme, Spa a Vichy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články