Karlín Studios se přestěhují do tržnice v Holešovicích

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
16.03.2016 09:35
Praha

Praha - Galerie a ateliéry pro umělce, které před více než deseti lety vznikly v bývalých továrních halách v Karlíně, se budou letos stěhovat. V objektu, ve kterém Karlin Studios sídlí, plánuje jeho vlastník, firma M2 rozšířit kancelářský komplex Corso. Studia a galerie se během letošního roku přestěhují pravděpodobně do některé z hal v holešovické tržnici. Nový prostor by měl zachovat všechny funkce, které dnes Karlin Studios mají.

Karlin Studios založil v roce 2005 italský architekt a podnikatel Albert Di Stefano ve spolupráci s Jiřím Davidem jako první postindustriální prostor v Praze, který v sobě spojoval výstavní prostory s ateliéry a místem pro rezidenční pobyty. MeetFactory, Trafačka či Orco na Vltavské vznikly až později.

Většina z nich přitom těží z toho, že vlastníci objektů z různých důvodů odkládají demolice či přestavby někdejších průmyslových staveb - Trafačka tak vydržela ve Vysočanech oproti původnímu předpokladu osm let, budova bývalých elektrických podniků je také stále před rekonstrukcí a Karlin Studios budou mít jedenáctiletou historii. "Majitel současného prostoru v Karlin Studios přislíbil, že bychom měli být schopni na Křížíkově 34 zůstat do konce srpna," řekl ČTK kurátor Karlin Studios Michal Novotný.

Galerie přesto ale vypisuje výzvu na projekty na druhou polovinu letošního roku. Podle jejího charakteru počítá s tím, že se její výsledky ještě budou prezentovat v Karlíně. "Nemusejí se dotýkat ukončení aktivit a historie Karlin Studios, ale budou svou pozicí výzvou pro budovu samotnou. Zajímáme se specificky o projekty, které zdůrazňují moment narušení, vymazání, poškození, zničení a nenávratnosti, ne jako metaforické figury jazyka, ale jako konkrétní přístup ke zdem, podlahám a stropům budovy," stojí ve výzvě.

Rada města Prahy schválila občanskému sdružení Karlin Studios zápůjčku haly v tržnici v Holešovicích. "K předání zatím nedošlo, protože řešíme zatékající střechu, nefunkční vzduchotechniku a vytápění. Je možné, že vzhledem k nutným úpravám se do budovy budeme moci přesunout až na podzim," říká Novotný. Halu by mělo sdružení dostat na pět let bez platby nájemného.

V tržnici byl nedávno otevřen prostor Jatka78, který spojuje alternativní divadlo, cirkus a umění. Záměrem Prahy 7 je vybudovat kolem tržnice celou kulturní čtvrť. Tržnice je však v majetku magistrátu, který zatím velké změny v její náplni neplánuje.

V Holešovicích vzniklo v posledních letech množství galerií, spolků, kaváren či komunitních míst, s čímž chce tamní radnice pracovat. "Holešovice atraktivní jsou, ale spíše jako bydliště mladší generace kreativní třídy. Jinak si myslím, že je zde umělecká scéna srovnatelná s ostatními čtvrtěmi jako třeba Žižkov," míní Novotný.

"Primárně nám jde o zachování aktivit, hledáme hlavně prostor, poté jeho dostupnost, a až poté náladu ve čtvrti - hledali jsme tedy hlavně prázdné prostory, které jsou těžko využitelné," popisuje, jak vznikla idea stěhování do tržnice. "Třípatrová prodejna nábytku, kterou hala číslo 40 je, dnes nemá opodstatnění - a hledali jsme pomoc od města, které by nám po deseti letech činnosti podle mého názoru pomoci mělo," dodává.

0 komentářů
přidat komentář

Související články