Kala: NKÚ si postaví nové sídlo, stát by mělo 600 milionů

Vložil
ČTK
10.06.2015 23:45
Praha

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) si postaví své nové sídlo, jeho stavba by měla vyjít na zhruba 600 milionů korun a dokončena by měla být v roce 2019. ČTK to dnes řekl prezident NKÚ Miloslav Kala. Úřad nyní sídlí v pronajatých prostorách. Stavba má vzniknout na pozemku, který NKÚ vlastní v Praze Holešovicích na Ortenově náměstí. Součástí nového sídla budou archiv a knihovna Poslanecké sněmovny.

    V prvních dvou letech nebude úřad na stavbu požadovat peníze ze státního rozpočtu, ale použije nespotřebované peníze z předchozích let. K dispozici má víc než 200 milionů korun.
    Rozpočtový výbor Sněmovny dnes schválil základní údaje rozpočtu NKÚ na příští rok. NKÚ bude mít na výdaje v příštím roce 499,6 milionu korun. Výbor vzal na vědomí, že se nepodařilo vyčlenit vhodný objekt v majetku státu na území Hlavního města Prahy, ani pro tyto účely koupit jiný vhodný objekt. Vzal také na vědomí, že úřad bude své nové sídlo stavět a v té souvislosti požádal prezidenta Kalu, aby v něm ve spolupráci se sněmovní kanceláří vyčlenil prostory pro sněmovní archiv a knihovnu. Současně schválil, že se rozpočet úřadu navýší o peníze potřebné na stavbu nového sídla až v letech 2018 až 2020.
    Úřad je nyní v nájmu v budově Tokovo v Praze-Holešovicích. Předešlá vláda předloni neschválila nákup nové budovy, NKÚ tehdy pokládal za nejvýhodnější nemovitost Sazky v Praze-Vysočanech. Předloni úřad podepsal na pronájem v Tokovu novou smlouvu, nájemné kleslo na 16,7 milionu korun ročně. NKÚ předtím za šest let pronájmu budovy zaplatil 450 milionů korun.
    Státu se dosud nepodařilo nalézt vhodnou budovu v Praze, kterou by úřadu nabídl. NKÚ obdržel mimo jiné nabídku od firmy PPF Real Estate na budovu ArtGen rovněž v Praze 7. Podle Kaly by ale v případě koupě bylo nutné uvolnit peníze z rozpočtu už letos nebo v příštím roce.
    Návrh rozpočtu NKÚ, jak ho schválil výbor, nyní dostane vláda, která ho zapracuje do návrhu státního rozpočtu na příští rok. Do 30. září musí vláda podle zákona předložit státní rozpočet Sněmovně k projednání. Rozpočtový výbor podle nových pravidel schvaluje již v červnu návrhy rozpočtů šesti tzv. parlamentních kapitol, jde vedle NKÚ o rozpočty Sněmovny, Senátu, Kanceláře prezidenta republiky, Ústavního soudu a veřejného ochránce práv.
    Ze státních institucí si v uplynulých letech nové sídlo dopřál například Český statistický úřad. Do budovy za 829 milionů korun na pražské Skalce se jeho zaměstnanci přestěhovali počátkem roku 2004. O čtyři roky později oznámilo úmysl získat novou budovu pro 1100 úředníků ministerstvo průmyslu a obchodu, chtělo novostavbu směnit za svých 13 budov. Plán ale v létě 2012 zrušila vláda. Nové sídlo si v roce 2009 pořídil brněnský krajský soud. Náklady na jeho stavbu dosáhly místo předpokládaných 805 milionů 1,938 miliardy korun. Bývalý předseda soudu Jaromír Pořízek kvůli tomu dodnes čelí stíhání. Ještě více, 2,5 miliardy korun, stál největší justiční areál v Česku, který byl v říjnu 2006 otevřen Na Míčánkách v Praze 10.
0 komentářů
přidat komentář

Související články