Jihočeský kraj opraví terasu a kašnu Hardtmuthovy vily

Vložil
ČTK
12.10.2021 20:50
České Budějovice

České Budějovice – Jihočeský kraj opraví terasu a kašnu v objektu chráněné kulturní památky českobudějovické Hardtmuthovy vily. Náklady na rekonstrukci jsou přibližně tři milionu korun. Kraj, kterému vila patří, chce modernizací umožnit veřejnosti přístup na terasu. ČTK to řekl náměstek jihočeského hejtmana Pavel Klíma (TOP 09).


Ve vile má už několik let zázemí dům dětí a mládeže. "Důležité je, že ten krásný prostor terasy nelze využívat, a to ani pro veřejnost a ani pro děti. Terasa je obehnána páskou, protože je nebezpečná pro jakékoliv užívání," řekl Klíma.

Dodal, že rekonstrukce kulturní památky není z hlediska potřebné administrativy snadná. Kraj chtěl původně vilu modernizovat podle návrhů pedagogů a žáků českokrumlovské střední umělecko-průmyslové školy. "Ale musí to být zrealizováno architektem s patřičným oprávněním. Proto jsme oslovili odborníky, restaurátory a výsledkem je, že budeme rekonstruovat i kašnu s technologickým zázemím tak, aby byla nejen pěná, ale zároveň i funkční," uvedl.

Hardtmuthovu vilu postavila v roce 1911 firma Johanna Stepana. Manželé Anna a Franz Hardtmuthovi ji nechali vybudovat v těsné blízkosti tužkárny jejich firmy Koh-i-noor a bydleli v ní až do přelomu 40. a 50. let. Dům dětí a mládeže ve vile sídlí od roku 1979.
0 komentářů
přidat komentář

Související články