Jihlava chystá opravy tří domů v historickém centru, i náměstí

Vložil
ČTK
30.09.2019 16:25
Jihlava

MCA atelier


Jihlava - Jihlava chce s pomocí dotací opravit tři domy v historickém centru. Ve dvou by měly vzniknout kanceláře pro městské úředníky. Poslednímu domu by se měla vrátit podoba měšťanského paláce, jeho sály by měly sloužit i pro koncerty a přednášky. Další chystaný projekt v městské památkové rezervaci se týká obnovy Masarykova náměstí, kde by první drobné úpravy mohly začít v příštím roce, řekla dnes novinářům primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).


Revitalizaci náměstí bude město provádět po etapách, které se ještě připravují. V příštím roce by se už podle primátorky ale daly na náměstí sázet nové stromy. "Protože budeme vědět kam a jak. Byla bych ráda, aby se to náměstí zazelenalo co nejdřív," řekla. Ještě před začátkem stavebních prací se se podle ní mohlo na náměstí zlepšit i řešení dopravy.

Architektonickou soutěž na revitalizaci Masarykova náměstí loni města vyhrál pražský MCA atelier. Než vypracuje projektovou dokumentaci a stavba bude připravená k zahájení, je podle primátorky také potřeba jednat s majitelem obchodního domu Prior o možných úpravách. Vzhled obchodního domu kritizují zástupci jihlavské radnice dlouhodobě.

Obchodní dům spravuje firma Le Cygne Sportif Groupe. Ředitel její správy nemovitostí Jan Hamáček ČTK řekl, že společnost teprve dostala od radnice pozvánku k jednání. Podotkl, že v minulosti už ale takových jednání byla řada, bez výsledku.

Kanceláře pro své úředníky chce město udělat v areálu U Mincovny 6 a 8 tvořenému dvěma budovami, v nichž dřív byla vojenská správa. Město se je několik let marně pokoušelo prodat. Na rekonstrukci požádalo o dotaci, výsledek se podle primátorky doví asi v listopadu. Na obnovu dalšího domu s popisným číslem 21 se radnice chystá ucházet o podporu v norských fondech. Oba projekty jsou podle dříve zveřejněných informací radnice za desítky milionů korun.

Jihlava také podle posledního rozhodnutí zastupitelstva začne připravovat regulační plán městské památkové rezervace, který jí zatím chybí. Podle primátorky plán mimo jiné přispěje ke sjednocení pravidel pro opravy domů v rezervaci.
0 komentářů
přidat komentář

Související články