Jablonci se podařilo dohodnout s develo- perem úpravu projektu Byty podlesí

Vložil
ČTK
02.05.2023 19:30
Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou – Vedení Jablonce nad Nisou se podařilo dohodnout s developerem na úpravě bytového projektu Byty podlesí v Rýnovicích. Přibudou předzahrádky, potok, stezka pro pěší a cyklisty nebo hřiště. Vyjednáváním se podařilo zvýšit kvalitu obytného souboru, firma do úprav veřejných prostranství v okolí domů a infrastruktury investuje přibližně 15 milionů korun, řekl ČTK náměstek primátora Jakub Chuchlík (Piráti).


Bytové domy by měly vzniknout v lokalitě ohraničené ulicemi Jezdecká, Tovární a Široká. Projekt z roku 2010 počítá podle Chuchlíka s výstavbou sedmi pětipodlažních domů s maximálně 130 družstevními byty. "Původně se ale počítalo s malými byty, teď se pravděpodobně budou spojovat do větších, a tak jich bude méně," doplnil. Projekt podle primátorova náměstka prošel několika úpravami na základě připomínek města a městského architekta. V plánované zástavbě vlastní město část pozemků, i díky tomu mělo možnost změny prosadit.

"Projekt měl původně v přízemí domů garáže, nyní jsou v pěti domech místo nich navržené byty s předzahrádkami. Považujeme to za výrazný bonus pro kvalitu sousedství a sociální kontrolu v té oblasti, protože tam tím pádem bude někdo koukat z oken, někdo pobývat na předzahrádkách, bude tam kontakt s ulicí, což přispívá nejen sousedským vztahům, ale i bezpečnosti v lokalitě," dodal Chuchlík. Parkování bude podle něj podél komunikace, což umožnilo omezit zpevněné komunikace mezi domy.

Součástí dohody s developerem je, že část přízemí jednoho z domů převede městu za symbolickou částku. "Chceme tam zřídit dětskou skupinu, pokud by ale v budoucnu byla jiná potřeba, mohou tam vzniknout dva byty," řekl Chuchlík. Mezi obytným souborem a lesem vznikne lesopark s lavičkami, kudy se měl vinout znovu odkrytý potok, který je dnes svedený do potrubí. "Tím se vrátí do krajiny voda, což posílí biodiverzitu a kvalitu života v tomto území," dodal primátorův náměstek.

Část pozemků potřebných k výstavbě však stále vlastní město. "Podařilo se nám dojednat smlouvu, podle níž město developerovi potřebné pozemky prodá za odhadní cenu. Do své správy pak město přebere vybudované komunikace včetně veřejného osvětlení a také obratiště pro nákladní automobily, které bude sloužit například ke svozu odpadu, stěhování a podobně. Pěší cesty k domům zůstanou v majetku nových obyvatel," dodal náměstek pro správu majetku města Petr Roubíček (ODS).
0 komentářů
přidat komentář