IPR dostal za úkol zmapovat, kam by mohla Praha umístit epopej

Vložil
ČTK
17.08.2016 08:10
PrahaPraha - Institut plánování a rozvoje (IPR) dostal za úkol do konce roku připravit analýzu míst, kam by mohla Praha trvale umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Úkolem dnes IPR pověřili pražští radní. Ve hře je nová budova, ale i návrat na Moravu. Primátorka Adriana Krnáčová se dnes večer kvůli umístění rozměrných pláten sešla s brněnským primátorem Petrem Vokřálem (oba ANO). Podle něj byla epopej významná pro celý region, nejen pro Moravský Krumlov. Umístění do nové budovy navrhují i městské části.


"Nechceme to rozhodovat od stolu, ale potřebujeme tu studii i s finančními náklady jednotlivých variant,"
řekla novinářům po večerní schůzce primátorka. Mucha plátna Praze věnoval pod podmínkou, že pro ně vybuduje důstojnou výstavní síň. To se ovšem nestalo. Epopej byla roky vystavena na zámku v Moravském Krumlově, odkud ji Praha v roce 2012 za velké mediální pozornosti přestěhovala.

Podle Krnáčové by se tam mohly obrazy na určitou dobu i vrátit, pokud by pro ně město vytvořilo vhodné podmínky. Podle vyjádření moravskokrumlovského starosty Tomáše Třetiny (TOP 09) prostory na zámku, který město nově vlastní, podmínky Národního památkového ústavu splňují. "Bylo by možné epopej zapůjčovat za určitých podmínek i do dalších měst. Ostatně pro to byla vytvořena," řekla ČTK Krnáčová.

Proto přijel do Prahy vyjednávat i primátor Brna. "Moravský Krumlov dlouhou dobu byl hostícím zámkem pro Slovanskou epopej a pro celý region to má velký význam," řekl novinářům brněnský primátor Vokřál. Město má k dílům podle Vokřála skoro až rodičovský vztah. Příští schůzka podle něj bude i se starostou Moravského Krumlova.

Epopej je nyní provizorně umístěna ve Veletržním paláci, kde bude k vidění do konce letošního roku. Poté se vydá na turné po Asii, což ovšem někteří odborníci i malířův příbuzný John Mucha kritizují. Primátorka ale jejich obavy vyvrací, zapůjčují se podle ní i díla slavnějších malířů. Kdy se dílo vrátí do Česka, zatím není jasné.

Mezi posuzovanými lokalitami, kde by mohla nová galerie sídlit, budou i vrch Vítkov a místo po někdejší budově takzvaných Eliščiných lázní. Obě místa navrhují příslušné městské části. Už dříve primátorka uvedla, že by v metropoli mohla vyrůst nová galerie. Cyklus pláten zachycujících slovanskou mytologii je zařazen na seznam kulturních památek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články