Hraniční Rozvadov připravuje lokality pro bydlení, zájem je velký

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
23.01.2009 16:35
Praha

Rozvadov (Tachovsko) - Rozvadov, poslední obec na česko-německé hranici, eviduje 34 žádostí o byt. Vesnice s 560 obyvateli, která se dříve spíše vylidňovala, začala intenzivně připravovat několik lokalit pro bydlení. Chceme, aby tu lidé stavěli co nejvíce, řekl ČTK starosta Rozvadova Jindřich Červený.

    "Loni jsme za 7,8 milionu korun zasíťovali 11 parcel poblíž restaurace, každou o ploše asi 1000 metrů čtverečních. Všechny jsou prodané, čtyři rodinné domky už stojí," dodal. V Rozvadově jde o největší ucelenou plochu pro bydlení po roce 1989. Rozvoj vsi dlouho brzdilo více než desetileté čekání na převod státních pozemků z majetku Pozemkového fondu, které byly dlouhodobě v územním plánu k bydlení.
    Letos začne obec připravovat 20 parcel pro domky v jihovýchodní části, kde navíc vzniknou tři domy po 21 bytech. "Stejný dům pro nízkopříjmové občany jsme postavili před třemi lety," uvedl Červený. Nová lokalita se už projektuje, její zasíťování přijde na 11 milionů korun. "Dotace na sítě se těžko shánějí. Ani z ministerstva zemědělství už se to nedaří, v území by muselo žít 300 lidí," řekl Červený. Prvních 11 parcel podpořil pouze kraj 260.000 korunami z programu stabilizace venkova. Letos připraví obec prvních osm parcel. O tom, zda půjde do stavby bytových domů sama nebo osloví developera, se teprve bude rozhodovat.
    V Rozvadově žije podle obecní evidence 563 lidí, ale podle statistického úřadu 780 lidí. Rozdíl je možná daný započtením vietnamských občanů, uvedl starosta obce.
    Dosavadní největší investiční akcí Rozvadova bylo vybudování kanalizace, vodovodu a chodníků a zavedení plynu, do čehož obec za 15 let dala celkem 48 milionů Kč. "V poslední části obce nám chybí ještě 260 metrů silnice od pošty směrem na Svatou Kateřinu za 2,7 milionu korun," řekl Červený. Díky dotaci ve výši 92 procent z evropského programu ROP, ji dokončí na jaře.
    Roční rozpočet Rozvadova se pohybuje bez dotací mezi 19 až 21 miliony korun. Z toho do investic a oprav může jít pět milionů Kč. Zhruba pětinu příjmů přinášejí obci poslední dvě kasina.
0 komentářů
přidat komentář