Hradecké Velké náměstí čeká oprava vodovodů a kanalizace

Vložil
ČTK
04.11.2016 12:30
Hradec Králové

foto: Michal Louč

Hradec Králové - Na Velkém náměstí v Hradci Králové začne v příštím roce oprava vodovodních, kanalizačních a plynových potrubí. Radnice původně chtěla všechny zásahy v této lokalitě vyřešit během několik let připravované celkové rekonstrukce. Letos v srpnu však ministerstvo kvůli podané námitce podjatosti zahájení prací odsunulo. ČTK o tom dnes informovala mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková.


Firma Vodovody a kanalizace Hradec Králové chce v letech 2017 a 2018 na Velkém náměstí opravit zhruba 890 metrů vodovodních a odhadem 690 metrů kanalizačních řadů. "Potrubí jsou ve špatném stavebně technickém stavu a s jejich opravou v režimu stavební úpravy už nelze otálet," uvedl technickoprovozní náměstek společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové Pavel Loskot. Firma nyní dokončuje přípravu projektové dokumentace, stavební práce by mohly začít nejdéle v březnu příštího roku.

Námitku na podjatost hradecké radnice podala společnost Hradecká realitní, ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, že stavební úřad hradecké radnice je v této věci podjatý a celý spis nyní řeší stavební úřad v Hořicích. Radnice předpokládá, že pokud společnost podávající námitky a odvolání, využije všech zákonných možností, mohla by komplexní rekonstrukce začít až v roce 2019.

"Odložení plánovaného zahájení rekonstrukce neznamená jen komplikace a průtahy ve stavebním řízení, ale narušily se tím mimo jiné také dohody se správci sítí, podle kterých mělo současně s rekonstrukcí náměstí dojít i k výměně havarijních úseků vodovodů, kanalizací či plynového potrubí. Povrch náměstí je na mnoha místech v takovém stavu, že město bude muset už v nejbližší době zajistit nejnutnější opravy. Nemožnost provést uvedené akce najednou bude znamenat nejen vyšší náklady, ale i výrazně delší čas záboru náměstí pro účely stavby,“ dodala Romana Lišková, náměstkyně primátora města.

Hradec Králové plánuje opravu náměstí v historickém centru města za zhruba 200 milionů korun několik let. Zahájení rekonstrukce náměstí komplikovaly také chybějící souhlasy vlastníků nemovitostí u náměstí. Náměstí by mělo město opravit podle návrhu ARN studia architekta Jiřího Krejčíka. Jeho návrh náměstí dělí na část živou s parkováním, podloubím a restauracemi a na klidnější část odpočinkovou, které dominují církevní budovy na jižní straně. Hradecká radnice získala na stavbu i evropskou dotaci, ale v roce 2012 město kvůli obavám, že nestihne termín daný dotací, peníze vrátilo.
0 komentářů
přidat komentář

Související články