Hradecké muzeum si připomíná 100. výročí předání budovy

Vložil
ČTK
06.12.2012 19:10
Hradec Králové

Jan Kotěra

Hradec Králové - Výstavou o vztahu architekta Jana Kotěry k lidovému umění zahájilo dnes Muzeum východních Čech v Hradci Králové sérii akcí ke 100. výročí předání muzea do užívání. Akce budou pokračovat do konce příštího roku, řekla dnes ČTK Dana Mylerová z hradeckého muzea. Budova muzea, která je označovaná za vrcholné Kotěrovo dílo, je od roku 1995 národní kulturní památkou.

    Dnes zahájená výstava se jmenuje "Jan Kotěra. Ohlasy lidového umění. Po stopách moderny" a bude otevřená do dubna příštího roku. Expozice, převzatá z Moravské galerie v Brně, přibližuje inspiraci lidovým uměním v tvorbě slavného architekta, například při stavbě Trmalovy a Suchardovy vily v Praze.
    Od února do června bude v muzeu výstava mapující historii budovy a instituce muzea od jeho založení v roce 1880 až do padesátých let 20. století, následovat budou další výstavy. Například od června do ledna 2014 expozice nazvaná Múzy chrám připravená přímo k jubileu, připravená bude také odborná mezinárodní konference o Janu Kotěrovi a jeho žácích.
    Od září do ledna bude přístupná výstava zajímavých předmětů, které se v muzeu za 100 let nashromáždily. "Najdete zde předměty s příběhem, ukázky konzervace, ale také 13. komnatu depozitářů - kuriozity, které na svou šanci být na výstavě čekaly," uvedla Mylerová.
    Muzeum v Hradci Králové vzniklo v roce 1880, sbírky veřejnost mohla poprvé vidět na Žižkově náměstí. Muzeum se poté rozrůstalo a sídlilo v několika objektech po městě, proto byla v letech 1909 až 1912 postavena nová budova, kterou hradečtí zastupitelé předali do užívání muzeu v prosinci 1912. Více informací o akcích i budově muzea je možné najít na www.muzeumhk.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články