Historickou věž v Mělníku ohrožují výpary z kavárny

Vložil
ČTK
02.11.2008 22:00
Mělník

Mělník - Jednu z dominant historického centra Mělníka, známou Pražskou bránu, ohrožuje provoz kavárny a galerie v jejích útrobách. Stavbě vadí především kondenzované výpary a také často větší počet lidí, než na který byla konstruována. Město, jemuž památka patří, musí situaci řešit. Nechce však kavárnu rušit, protože se stala jistým symbolem města. Instalace vzduchotechniky by na druhou stranu byla nákladná a může narazit na odpor památkářů, řekl novinářům místostarosta Jaromír Kovářík.
    Věž není ve svojí vrchní části vytápěná, není také vybavena odpovídající vzduchotechnikou. Výpary proto způsobují rosný bod, a věž je tak značně narušena. Další provoz v těchto podmínkách je proto v podstatě nemyslitelný, stav věže by se dále zhoršoval.
    Vedení města by zřejmě raději situaci vyřešilo instalováním vzduchotechniky, která by další provoz kavárny ve stávající podobě umožnila. "Kavárna s galerií se stala fenoménem a turisté o ní vědí. Z tohoto důvodu její provoz nechceme rušit," podotkl místostarosta.
    Na instalaci vzduchotechniky by muselo město uvolnit zhruba čtyři miliony korun, je však otázka, co by na případné technické řešení řekli památkáři. Ti jsou podle Jiřího Dohnala z oddělení památkové péče pro zachování kavárny, nová technika však nesmí výrazně zasáhnout do původní konstrukce stavby. Památkáři se proto vyjádří k návrhu odborné firmy, která stav Pražské brány zkoumá a městu předloží možné řešení.
    Lidé si zachování kavárny a galerie většinou přejí. Její příznivci dokonce připravili petici, jejímž prostřednictvím budou žádat co nejrychlejší vyřešení situace.
    Do centra Mělníka vedly původně dvě brány, zachovala se však pouze právě Pražská brána. Je to pozdně gotická stavba z doby kolem roku 1500. V její západní stěně býval kdysi orloj s cimbálkem. Věž je jedním z nejvyšších míst ve městě přístupným pro veřejnost, z jejího pátého patra je výborný výhled na město a okolí.
0 komentářů
přidat komentář