Havlíčkobrodská galerie připravila výstavu k Reynkovu Petrkovu

Vložil
ČTK
02.07.2020 17:35
Havlíčkův Brod - Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě zařadila mimořádně do plánu výstav připomínku zámečku v Petrkově na Havlíčkobrodsku, který patří rodině básníka Bohuslava Reynka. Zámeček je na prodej, stát zvažuje jeho odkup. Výstava bude přístupná od pátku do 13. září. ČTK to řekla ředitelka galerie Hana Nováková.


"Je to v souvislosti se záchranou Petrkova, který je v prodeji, byla tam i petice a jedná se o tom, zda stát bude mít o koupi zájem a zůstane to zachované pro kulturu, nebo ne. Chtěli jsme to podpořit," řekla Nováková.

Výstava ve Staré radnici představí fotografie Daniela Reynka, které zachycují zákoutí domu v Petrkově. Daniel je syn básníka a výtvarníka Bohuslava Reynka. "Doplněné je to fotografiemi Jiřího Škocha, který se s panem Bohuslavem Reynkem přátelil, jezdil tam fotografovat," řekla Nováková.

Vystavená díla jsou většinou zapůjčená. Galerie vlastní jen některé Škochovy fotografie, které většinou vystavuje u příležitosti Reynkova výročí. "Příští rok bude výročí 50 let od úmrtí a rok 2022 je zase výročí narození, to si myslím, že budou výstavy, letos je to jenom reakce na aktuální situaci. Chtěli jsme na fotografiích ukázat kouzlo petrkovského zámečku," řekla Nováková.

V petrkovském domě žil básník, grafik a překladatel Reynek (1892 až 1971) s manželkou, francouzskou básnířkou a překladatelkou Suzanne Renaudovou, i jejich synové, fotograf Daniel a překladatel Jiří. Památkově chráněný objekt prodává rodina. Realitní kancelář požadovanou cenu nezveřejnila.

Ministerstvo kultury v květnu uvedlo, že bude usilovat o koupi statku, získá-li peníze nad rámec rozpočtu resortu. Premiér Andrej Babiš (ANO) při červnové návštěvě Hořic na Pelhřimovsku řekl, že je to zřejmě jedna z priorit ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), kterou by mohl podpořit. Zámeček by mohl provozovat Památník národního písemnictví.
0 komentářů
přidat komentář

Související články