Frýdek-Místek chystá vznik nové kulturní dominanty města

Vložil
ČTK
23.03.2022 19:50
Frýdek-Místek

Eva Jiřičná


Frýdek-Místek – Frýdek-Místek chystá vznik nové kulturní dominanty města. Stávající památkově chráněný Národní dům s historickým sálem a plánovanou městskou galerii v bývalé Národní záložně místecké by měla propojit přístavba navržená pod vedením světoznámé architektky Evy Jiřičné. Novináře o tom dnes informovala mluvčí magistrátu Jana Jeckelová Musálková. Dva původní historické objekty bude nutné rekonstruovat, jen výstavba samotné nové scény s velkým sálem by podle předpokladů měla stát přibližně 350 milionů korun.


"Plány na výstavbu většího sálu se porůznu objevují už přes 100 let. Sál v Národním domě má kapacitu 400 lidí, jenže nemá elevaci, takže diváci sedí v jedné rovině. To samozřejmě odpovídá době vzniku. Navíc akusticky má dlouhý dozvuk. Báječně v něm zní houslový koncert nebo kvarteto, jenže zvuk se sálem špatně nese při mluveném slovu a při elektronickém zesílení. Je dobré si uvědomit, že jsme mezi statutárními městy jediným, které nemá potřebnou kulturní infrastrukturu. I menší města jako Orlová nebo Třinec disponují prostornými kulturními sály," uvedl radní pro kulturu Jakub Tichý (Piráti).

Podle náměstka primátora pro investice a finance Jiřího Kajzara (Naše Město F-M) jsou objekty Národního domu i někdejší záložny dlouhodobě ve špatném technickém stavu a jejich rekonstrukce je nezbytná. Všechny tři části kulturní dominanty mají být spojeny dvoranou, která zajistí symbiózu všech prostor.

"Naším záměrem bylo propojit všechny tři objekty Národní záložny místecké, Národního domu a nové scény v jeden funkční kulturní reprezentativní celek v centru města, což se v dokončené studii podařilo," míní Kajzar.

Podle něj je město schopno stavbu financovat z rozpočtu. "Pomůže nám plánovaná dotace a nově zřízená rezerva na rekonstrukci a výstavbu městských investic, která je tvořena z výnosů z prodeje nepotřebného majetku. Již tento rok by tam mělo být našetřeno přes 60 milionů korun,“ uvedl Kajzar. Frýdek-Místek má letos podle rozpočtu schváleného v prosinci hospodařit s výdaji 1,623 miliardy korun.

Budoucí kulturní centrum by podle mluvčí mělo nabídnout sály, zkušebny a další potřebné zázemí pro vystupující umělce. Město chce začít s přípravou projektové dokumentace a po přípravné fázi se na projekt pokusí získat dotační peníze. Rekonstrukce a výstavba nového sálu by mohly začít v letech 2024 a 2025.
0 komentářů
přidat komentář