Fragnerova galerie představuje tři projekty Zdeňka Fránka

Praha - Výstava s názvem Míra a měřítko představuje v pražské Galerii Jaroslava Fragnera tři projekty architekta Zdeňka Fránka. Všechny se výrazným způsobem dotýkají veřejného prostoru, byť jeden z nich ještě není realizován a není ani zřejmé, zda bude. Jde o bytový dům Face House plánovaný do Prahy, jemuž lidé začali přezdívat maršmeloun. Výstava začala dnes a potrvá do 24. července.

Prvním ze tří profilových projektů, které architekt Zdeněk Fránek pro Galerii Jaroslava Fragnera vybral, je téměř šedesátimetrová rozhledna Skywalk v areálu Dolní Morava. Odvážné hmotové řešení a sofistikovaná konstrukce zaujaly nejen domácí, ale i zahraniční odborníky. Mimo jiné i díky neotřelému uchopení míry a měřítka v místě vzniku.

"Každoročně připravíme několik výstav, které si všímají často křehkého vztahu mezi architekty a uživateli. Snažíme se dotýkat i palčivých témat, které souvisejí s estetikou nebo přijímáním na svou dobu odvážných staveb. U Zdeňka Fránka je právě toto klíčové. Záměrně se pohybuje na hraně. Nejde ani tak o provokaci jako spíše o zjišťování, kde se nachází míra tolerance, představivosti a empatie veřejnosti,"
vysvětluje Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera.

Třetím Fránkovým projektem, který galerie představuje, je energeticky pasivní technologické centrum Liko Noe, které vyrostlo ve Slavkově. Pokrokové technologie a celková konstrukce objektu ukazují, kam by se mohla či měla ubírat architektura a stavitelství v budoucnosti.

I přes odlišnou typologii, konstrukci či technologie spojuje všechny tři projekty velká míra intervence. Atakují veřejnost a kladou otázky abstrahující od samotné disciplíny architektury. Posunují a definují míru tolerance, představivosti i empatie, říkají pořadatelé.

Zdeněk Fránek se narodil roku 1961 v Boskovicích. Po studiích na Fakultě architektury VUT v Brně působil v Útvaru hlavního architekta v Blansku, v roce 1989 založil firmu Fránek Architects. Nyní se věnuje projekční, publikační a pedagogické činnosti doma i v zahraničí. Působí na Fakultě umění a architektury v Liberci, kde je od roku 2012 děkanem.
0 komentářů
přidat komentář

Související články