Fond bydlení změní název a rozšíří svou působnost

Vložil
ČTK
03.03.2020 20:40
Praha

Praha - Nynější Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) se přejmenuje na Státní fond podpory investic a rozšíří svou působnost například o udržitelný rozvoj obcí, měst a regionů a o cestovní ruch. Sněmovna dnes totiž přehlasovala senátní veto vládní novely, která to předpokládá. Senátoři se obávali především toho, že se rozmělní hlavní účel fondu, kterým je podpora bydlení. Předloha nyní zamíří k podpisu prezidentovi.


Současným hlavním úkolem SFRB je podpora soukromých a obecních investic do výstavby, oprav a modernizace bytů. Novelou se fond má nově zaměřit také na regionální rozvoj, územní plánování, cestovní ruch a stavební řád. Do budoucna by měl být podle ministerstva pro místní rozvoj i alternativou k evropským fondům.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) opět zdůrazňovala, že podpora bydlení se omezovat nebude. Naopak nově podle ní přibude podpora družstevního bydlení.

Investiční fond získá podle novely přístup do základních státních registrů. Žadatelům o podporu by tak měla ubýt administrativa. Jejich přesnější evidence by měla zabránit tomu, aby čerpali státní podporu na stejnou činnost opakovaně. Zlepšit by se měla také možnost fondu vymáhat dluhy, například v případě, že dlužník změní jméno.

Návrh upravuje pouze rámec pro poskytování podpor. Podmínky konkrétních programů bude stejně jako dosud určovat kabinet případ od případu formou nařízení vlády.

Přejmenování fondu a výdaje s tím spojené vyjdou podle ministerstva asi na 880.000 korun. Náklady zahrnují například výměnu formulářů, razítek, platebních příkazů nebo úpravu webových stránek.

Fond bydlení má mít letos na výdaje 3,02 miliardy korun. Na loňský rok měl fond původně schválené výdaje 2,73 miliardy korun, během roku ale vzrostly na 3,48 miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články