Festival zve diváky do Federálního shromáždění

Vložil
ČTK
09.10.2009 20:50
Praha

Praha - Mezinárodní divadelní festival 4 + 4 dny v pohybu zahájila dnes odpoledne výstava v budově bývalého Federálního shromáždění. Jmenuje se Lidová utopie a její autorka Aneta Mona Chisa instalovala do foyeru staré televizní obrazovky s videoprojekcemi českých a slovenských umělců reflektujícími dobu před rokem 1989 i její pozůstatky v jednání a myšlení lidí.
    Hlavní program festivalu zahájil večer v divadle Archa kontroverzní obraz současné lásky zpracovaný do popové opery Balada o Ricky a Ronnym slavné belgické společnosti Needcompany. Charakterizují ho texty v několika jazycích, tanec, akrobacie a především všudypřítomná provokace. Inscenace vypráví příběh dvou příslušníků střední třídy a středního věku, kteří "mají všechno, kromě důvodu ke štěstí".
    Festival 4 + 4 dny v pohybu návštěvníkům vždy vedle tanečního a pohybového divadla představuje i málo známé prostory hlavního města. Po opuštěných industriálních prostorech, zimním stadionu, zoologické zahradě a dalších místech se 14. ročník bude částečně konat právě v bývalém Federálním shromáždění. Velká část programu se bude proto zabývat i moderní architekturou.
    Letošní ročník festivalu se podle jeho ředitele Pavla Štorka více než ty dřívější vydal ve výběru hostů za hranice Evropy. Kromě českých tvůrců vystoupí umělci z deseti dalších zemí. Pořadatelé upozorňují na světově uznávanou izraelskou choreografku Yasmmen Godderovou, která vystoupí v neděli a pondělí v  Divadle Archa, polský Teatr Cinema, jenž mixuje prostředky pantomimy, muzikálu, tance i divadla, či na intimní pohled do zákulisí ženského přátelství v podání dvou afrických tanečnic.
    Společné velké části programu jsou podle Štorka intimita, křehkost, autentické emoce, láska, důvěrná lidská setkání i pocit osamělosti, každý autor ale zmíněné pojednává po svém.
    V budově Federálního shromáždění, kterou nyní spravuje Národní muzeum, se budou vedle výstavy konat performance, koncerty, přednášky o architektuře či unikátní projekt, který se bude zabývat postavou architekta Karla Pragera. Ten koncem 60. let objekt dostavoval, a je tedy autorem jeho výsledné podoby, která byla prohlášena za kulturní památku. Projekt SPAM - Karel Gott Prager připravují Vladimir 518, Ondřej Anděra a David Vrbík. Diváci prý uvidí "něco mezi koncertem a informační kompozicí".
0 komentářů
přidat komentář

Související články