Fakultní nemocnice Brno bude mít novou porodnici za tři roky

Vložil
ČTK
13.05.2009 15:35
Brno

Brno - Novou porodnici ve Fakultní nemocnici Brno začnou rodičky využívat v roce 2012. Tehdy má být nový pavilon za 1,3 miliardy korun v  Brně-Bohunicích dostavěný a vybavený. Zároveň s otevřením nové porodnice skončí provoz v historické porodnici na Obilním trhu v centru Brna, která funguje přes 120 let a kde se před 27 lety narodilo první dítě ze zkumavky v Československu. Porodní klinika už také nebude roztříštěná - dnes kromě Obilního trhu funguje zčásti v Brně-Bohunicích, což přináší komplikace, řekl dnes novinářům ředitel Roman Kraus.
    Obě budovy kliniky jsou od sebe vzdálené šest kilometrů. Mezi oběma objekty se přitom musí převážet krevní náhrady, léky i obědy, navíc řadu přístrojů musí mít nemocnice na obou místech, byť by jinak stačil jeden aparát. "Řešíme situace, kdy lékaři jsou převáženi z jedné části kliniky na druhou za asistence policie, protože v současné době je střed města neprůjezdný," popsal nynější stav Kraus.
    Nová budova má být postavená v  roce 2011. Bude mít 150 lůžek, o 15 méně, než má klinika dnes. Podle přednosty kliniky Pavla Ventruby je to v souladu se současným trendem, kdy se zkracuje doba hospitalizace po operacích i porodech. Zatímco dřív trávily rodičky v  nemocnici obvykle pět dní, dnes je tendence zkracovat dobu ze čtyř na tři dny. Lůžek je tak potřeba méně. V budově by však naopak měl být prostor pro rozvoj nových oborů medicíny.
    Stavba nové porodnice se zaplatí převážně ze státních zdrojů, podle náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra na ni půjdou peníze z privatizačního účtu, kam se vkládají zisky z prodeje státního majetku a příjmy z dividend státem vlastněných firem. Nemocnice má zatím na stavbu architektonickou studii. Letos by objekt měli architekti vyprojektovat a začnou také přípravné práce na pozemku, řekl Kraus.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
parkoviště pro fakultní nemocnici
Ing.arch. Josef Myslivec
14.05.09 12:40
zobrazit všechny komentáře

Související články