Expozice v lidickém domku připomíná výstavbu nových Lidic

Vložil
ČTK
05.01.2018 13:20


Lidice - Nová expozice v lidickém domku č. p. 116 poblíž Lidické galerie připomíná výstavbu nových Lidic i původní poválečnou lidickou domácnost. "Expozice je významným příspěvkem nejen pro poznání poválečných dějin architektury a designu, ale poodkryje i dosud stále málo zmapovanou historii a politické pozadí poválečné obnovy Československa," uvedla ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová.

Pro přípravu expozice otevřené v prosinci muselo nejdříve ministerstvo kultury, které je zřizovatelem památníku, domek vykoupit, platilo i opravu. Náklady dosáhly zhruba devíti milionů korun. Loni uplynulo 75 let od vyhlazení obce nacisty a 70 let od položení základního kamene nových Lidic.

V domku bylo původně pět místností: obývací pokoj, kuchyně se spižírnou, ložnice pro děti, ložnice pro rodiče, jeden další pokoj v podkroví, koupelna a toaleta. Vybavení místností je originální, darovali jej obyvatelé Lidic. Podařilo se sehnat například i původní elektrickou troubu, konferenční stolek nebo křesla typu ušák. V původně dětském pokoji je nyní badatelna s knihovnou a v podkrovním pokoji místnost pro pořádání vzdělávacích akcí.

Další část expozice tvoří nenápadné vysunovací panely, na kterých je zpracovaná tematika výstavby nových Lidic, pietního území a podobně. Panely představují také architektonickou soutěž na výstavbu obce, což byla první veřejná architektonická soutěž v poválečném Československu. Nové Lidice byly vybudovány podle plánů architektů Františka Marka, Václava Hilského, Richarda Podzemného a Antonína Tenzera.
0 komentářů
přidat komentář

Související články