EnviroCity - pozvánka na letní festival o veřejném prostoru

Zdroj
Michaela Kernová, EnviroCity
Vložil
Tisková zpráva
10.06.2014 16:00
Marie Davidová
Martin Kloda
Collaborative Collective Coll Coll
ARCHWERK

Občanské sdružení Collaborative Collective připravilo na letní měsíce festival o veřejném prostoru – EnviroCity, jehož program se odehraje od 21. do 29. června 2014 v zahradách areálu IPR Praha (Vyšehradská 57, Praha 2) a dále od 3. července do 9. září 2014 v industriálním prostoru Nákladového nádraží Žižkov. Centrem setkávání bude environmentální pavilon Loop, který speciálně pro tuto akci připravili studenti Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci a Lesnické a dřevařské fakulty na České zemědělské univerzitě v Praze pod vedením Marie Davidové (COLL COLL / FA ČVUT), Šimona Prokopa (COLL COLL) a Martina Klody (ARCHWERK). „Pavilon Loop je specifický tím, že jeho dřevěná konstrukce reaguje na okolní prostředí, zejména na množství dopadajícího slunečního záření nebo relativní vlhkost vzduchu. Díky těmto vlastnostem dokáže pavilon vytvořit příjemné klima, což zpestří zážitek všem návštěvníkům festivalu,“ dodává k projektu Marie Davidová.

Spolupořadatelem festivalu je Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR Praha), který v rámci série prezentací a debat představí na festivalu témata spojená s oblastmi architektury, urbanismu, rozvoje a tvorby města. Program festivalu EnviroCity kromě toho nabídne i prezentace a diskuze o tom, jakým způsobem lze oživovat městské veřejné prostory. Kulturní program pak doplní site-specific performance inspirované architektonickým objektem pavilonu, ale i různé hry, interaktivní workshopy, architektonické procházky, cykloprojížďka, video-instalace a další. Vstup na festival je zdarma. Více na www.envirocity.cz.

Slavnostní zahájení festivalu spojené s vernisáží pavilonu se uskuteční v sobotu 21. června od 20.00 ve venkovním areálu IPR Praha. Organizátoři představí projekt environmentálního pavilonu Loop, který je svým konceptem zamýšlen jako nezvyklý typ městského mobiliáře. Geometrie architektonického objektu pavilonu se stane inspirací pro zahajovací site-specific taneční performanci, kterou připraví na míru tanečnice Jana Vrána. Performance bude podpořena světelnou show z dílny studia Lunchmeat.

První festivalovou neděli 22. června se brány areálu IPR Praha otevřou již od 10.00, kdy se uskuteční pohybový workshop pro dospělé pod vedením Věrky Ondrašíkové a Veroniky Sequensové. Workshop bude zaměřen na komunikaci s prostorem a vnějším světem, prostředkem komunikace však nebude pouze tělo tanečníka, ale objekt, v tomto případě dřevo. Účast na workshopu není omezena předchozími tanečně-pohybovými zkušenostmi, ale je omezena počtem účastníků.

Program festivalu doplní v neděli 22. června dvě taneční představení, obě připravená ve spolupráci s festivalem TANEC PRAHA 2014. Představení pro čtyři tanečníky, jednoho hudebníka a list papíru s názvem Svět z papíru z dílny choreografky Mirky Eliášové je určeno pro celou rodinu a odehraje se od 13.00. Duo Kateřiny Dietzové a Petra Vrby, kteří působí pod hlavičkou CreWcollective, se potká v tanečně-hudební improvizaci od 17.00. Odpolední program (13.30) nabídne i interaktivní výtvarně-pohybovou dílnu pro děti (5–12 let) pod vedením zkušené lektorky Jany Novorytové.

V nedělní odpolední prezentaci se od 15.00 představí Nadace Proměny, která na konkrétních příkladech z praxe ukáže, jakým způsobem lze pomoci rozvoji městské zeleně. Večerní prezentace od 18.00 bude věnována odvážnému projektu občanského sdružení Moře klidu, které by rádo přesvědčilo veřejnost o tom, že idea vzniku vnitrozemského moře v Čechách není zcela nereálná.

Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR Praha) se bude v rámci jedné z připravovaných debat věnovat tématům budoucího Strategického plánu Prahy – v pondělí 23. června se bude diskutovat o aktivním životě ve městě, vzdělanosti, školství, mobilitě a dopravě, správě města a jeho instituci, prosperitě, veřejném prostoru a životním prostředí. Ve středu 25. června pak IPR Praha představí Manuál tvorby veřejných prostranství a ve čtvrtek 26. června se téma zaměří na Metropolitní plán. Festivalové prezentace, které se v pracovní dny uskuteční vždy od 18.00, se dále budou zabývat například otázkami komunitního plánování (Anthropictures) nebo originálními městskými intervencemi do veřejného prostoru (Uličník).

V posledním červnovém víkendu se v programu objeví rovněž téma udržitelnosti pražské dopravy. K problematice, která souvisí s otevřením tunelu Blanka za iniciativu Auto*Mat vystoupí Vratislav Filler (so 28. června od 15.00). O roli živého umění ve veřejném prostoru přijdou v rámci debaty organizované networkem Nová síť diskutovat regionálních zástupci z Pardubic, Plzně a dalších českých měst (so 28. června od 18.00). Neděle 29. června bude věnována vztahu města a vody. Odpolední prezentace Adama Vukmanova (15.00) představí studentské projekty, které se zabývají možnostmi přetváření městského nábřeží, konkrétně v oblasti pražské Kampy, tak aby bylo schopno fungovat i v případě povodní. Večerní prezentace (18.00) architektonické platformy Collaborative Collective zase představí různé studie na využití vltavských břehů.

Víkendový program ale nebude jen o prezentacích. Diváci jsou srdečně zváni na komentovanou prohlídku areálu kláštera v Emauzích (so 28. června od 11.00), architektonickou procházku po novoměstském nábřeží s Petrem Kučerou (ne 28. června od 13.00), výtvarný origami workshop Terezy Hradilkové (ne 28. června od 11.00), workshop s iniciativou Rekola s návaznou komentovanou cykloprojížďkou po okolí (so 28. června od 13.00) nebo taneční performance dua Jan Bárta & Erikk McKenzie (so 28. června od 17.00) a Palo Kršiaka (ne 29. června od 20.00).

Festival se po skončení programové části na IPR Praha přesune od 3. července na Nákladové nádraží Žižkov (NNŽ). Program na NNŽ je připravován ve spolupráci s Landscape Festivalem Praha a bude zveřejněn ve druhé polovině června.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články