Ekologické centrum v Pardubicích obklopí koruny stromů

Pardubice - Ekologické návštěvnické centrum v Pardubicích z jedné strany obklopí okolní stromy. Lidé se tak ocitnou v jejich korunách. Třípodlažní stavba inspirovaná tvarem pavučiny vzniká na břehu Chrudimky, dokončena má být letos v létě. ČTK to řekl jeden z autorů návrhu Tomáš Med.
    "Chtěli jsme lidem přinést zážitek, že jsou v koruně stromů. Navrhli jsme objekt, který nabízí nové prostorové souvislosti a vizuální zážitek," vysvětlil Med, který návrh zhotovil společně s architekty Jaroslavem Krupou a Filipem Klozarem.
    Stavba ve tvaru základních linií pavučiny bude mít šedočervenou barvu. Každé patro je proti spodnímu pootočené. Vznikl tak systém konzol, které zastřeší venkovní učebny a zároveň umožní vytvořit vyhlídkovou terasu. Jedno rameno dřevostavby se klene nad cyklostezku a dotýká se korun stromů.
    Suterén z monolitického betonu se staví pod úrovní protipovodňového valu a strop místností je mírně nad jeho vrcholem. Další dvě patra jsou dřevěná. Jedná se o stěnový systém z lepeného dřeva, což je podle autorů progresivní stavební technologie současnosti. "Dali jsme si za cíl ukázat nové trendy v oboru. Jedno z témat současného stavebnictví je ekologická stopa zanechaná na planetě výstavbou domu. Každý výrobek má nějakou ekologickou stopu, a právě u dřeva je minimální, na rozdíl od jiných technologií," řekl Med.
    Budova bude plně bezbariérová s výtahem. Nabídne zázemí několika učeben, kde se budou konat například výukové a osvětové programy a semináře nejen pro děti a mládež.
    Ekocentrum Paleta získalo na projekt v hodnotě 40 milionů korun dotace od Evropské unie, hejtmanství a dvou nadací. Ředitel centra Jiří Bureš odhaduje, že nové návštěvnické centrum ročně navštíví 30.000 až 50.000 lidí. V Česku bude výjimečné svým záběrem, ostatní ekocentra se zaměřují hlavně na tamní chráněná území.
    "Budeme se zabývat chráněnými územími Natura 2000 nejen v Pardubickém kraji, ale i v evropském kontextu. Plánujeme výstavy a expozice o přírodě, životním prostředí, vztahu člověka a přírody nebo soutěže. Zaměříme se na všechny věkové skupiny," řekl Bureš.
0 komentářů
přidat komentář

Související články