Družstevní bytové domy v Přízřenicích v Brně nemají překážet starousedlíkům

Vložil
ČTK
06.10.2021 07:50
Brno

Přízřenice

Petr Pelčák

Brno – Nový projekt domů s 300 družstevními byty, které chce postavit Brno přibližně do roku 2026 v brněnských Přízřenicích, bude navržen tak, aby byly nové budovy do původní zástavby zasazeny s co největším ohledem na současné obyvatele městské části. Na setkání s novináři to dnes řekli náměstek primátorky pro bydlení Jiří Oliva i architekt Petr Pelčák, jehož ateliér zvítězil v soutěži na projektovou dokumentaci.


"U řady projektů, na kterých pracujeme, se setkáváme s tím, že se sice všichni shodnou, že stavět nové byty je potřeba, ale nikdo nechce, aby byty vyrostly v jeho sousedství. Platí to ve všech městech, v Brně stejně jako v Praze," poznamenal architekt Pelčák. Řekl, že se pokusí starousedlíkům co nejvíce vyjít vstříc.

Bytové domy, jejich stavba na městských pozemcích v Přízřenicích by mohla začít v roce 2024, tak mají být do současné zástavby zasazeny co nejcitlivěji, uvedl náměstek Oliva. "Nejblíže k plánované stavbě je několik rodinných domů, které jsou ale od Moravanské ulice odsazené předzahrádkami. Plánujeme zachovat alej v ulici Moravanská a stavbu o několik metrů posunout tak, aby byla dál od silnice. Pro stávající obyvatele těchto rodinných domů by to nemělo znamenat zhoršení komfortu bydlení," uvedl Oliva.

Konkrétní podobu budoucím budovám dá až projekt, v těsném sousedství Moravanské ulice by podle Olivy měly stát spíše nižší domy. Město chce v budoucnu stavět i dalších 500 bytů na sousedních městských pozemcích, vzniknout by měla také škola a školka, ty jsou ale v plánu až v dalších etapách.

Projekt za 18,69 milionu zatím platí město Brno. Až město založí spolu se dvěma městskými společnostmi družstvo a toto družstvo si vezme na výstavbu bytů úvěr u banky, suma se do městského rozpočtu zase vrátí. "V opačném případě by se jednalo o nedovolenou veřejnou podporu," uvedl Oliva. Výstavba 300 bytů má přijít podle prvotních odhadů asi na 1,25 miliardy korun.

Město v příštím roce plánuje vyhlášení další výzvy pro zájemce o družstevní bydlení, kterých je od roku 2018 v pořadníku 500. Družstevních bytů chce ale město postavit 1300 na šesti různých místech v Brně. Podmínky pro další vlnu uchazečů pro vstup do družstva by do konce roku mělo schválit zastupitelstvo.
0 komentářů
přidat komentář

Související články