Do vily Tugendhat se po letech vrátily čtyři kusy nábytku

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
27.10.2015 07:55
Brno

Brno - Do brněnské funkcionalistické vily Tugendhat, zapsané na seznamu světových památek UNESCO, se dnes po mnoha letech vrátily čtyři kusy původního nábytku. Podle znalců jde o předměty unikátní svým designem i materiály, z nichž byly vyrobeny. Jsou mezi nimi příborník, lavice, kávový stolek a křeslo Spring Chair. Předměty odkoupilo Brno od potomků rodiny Tugendhatových, řekla ČTK vedoucí správy objektu Iveta Černá.

    Čtyři kusy nábytku koupilo město, provozující vilu, za 285.000 eur (zhruba 7,7 milionu Kč). Tým devíti restaurátorů je konzervoval a opravoval zhruba rok. Práce uhradila Vídeň, která na ně poskytla dar 50.000 eur (zhruba 1,3 milionu Kč).
    "Tyto čtyři předměty Brno v podstatě nikdy neopustily," uvedla Černá. Do vily byly umístěny po její dostavbě v roce 1938, kdy si židovská průmyslnická rodina Tugendhatů nechala postavit sídlo s výhledem na Brno. Obývací pokoj je známý také jako Skleněný pokoj. Jednu z jeho zdí totiž tvoří okna.
    Po druhé světové válce skončily čtyři kusy nábytku nejprve v jednom ze sousedních domů a později se staly majetkem Moravské galerie. Po roce 1989 byly vráceny rodině Tugendhatových. Ve vile nahrazují původní předměty na původních místech kopie.
    Čtyři kusy nábytku budou umístěny ve skleněných vitrínách návštěvnického centra vily, v nichž je stabilní teplota. "Zub času se na nich již přeci jen podepsal. Pokud by byly vystaveny teplotním výkyvům, mohly by se zničit," uvedla Černá.
    Nejcennější ze čtyř předmětů je červené křeslo Spring Chair od návrhářky Lilly Reichové, která spolupracovala s tvůrcem vily, architektem Miesem van der Rohem. Mobiliář vily je vyroben z trubek, pásoviny, leštěného dřeva nebo kvalitních hornin.
    Například na příborníku je sklo z opaxitu. Když se sluneční paprsky odrážejí od stěny z onyxu, která je ve vile, sklo na stolku mění barvu do jemné fialové. Příborník připomíná malou stavbu, zatímco kávový stolek má nožky jako pavouk.
    Vilu Tugendhat navštíví ročně zhruba 40.000 lidí. Zájem o její prohlídku je mimořádný. "Více turistů ročně již z důvodu ochrany vily jako stavby nelze povolit," uvedla Černá.
0 komentářů
přidat komentář

Související články