Diplomacie chce zrekonstruovat budovu Stálé mise ČR při OSN

Vložil
ČTK
07.12.2020 07:50
USA

New York

Praha – Ministerstvo zahraničí chce přednostně zrekonstruovat budovu Stálé mise České republiky při OSN v New Yorku. V roce 2014 sice vláda schválila, že kromě tohoto objektu diplomacie zajistí též opravu a nástavbu velvyslanectví ve Washingtonu, na což měla použít nevyčerpané peníze ve výši 558,5 milionu korun. Vyčleněné prostředky však obě akce nepokryjí, vyplývá z předkládací zprávy ministerstva, kterou má ČTK k dispozici. Materiál v pondělí projedná kabinet.


Vláda původně vyčlenila na jaře 2012 na stavbu nové ambasády v americké metropoli 579 milionů korun. Současná budova, která byla postavena v roce 1969, má podle diplomatů nevyhovující rozvody i další nedostatky. Projekt ale o rok později zastavil tehdejší ministr zahraničí úřednické vlády Jan Kohout. Argumentem ministra tehdy byla i skutečnost, že výstavba nového objektu by podle nových kalkulací byla dvakrát dražší než vládou přislíbená suma.

Novostavba velvyslanectví ve tvaru písmene ypsilon měla podle původních plánů stát v roce 2016. Ministerstvo ale v roce 2014 nakonec rozhodlo o využití 558,5 milionu korun na rekonstrukci dvou budov diplomatických zastoupení v USA - ambasády ve Washingtonu a stálé mise při OSN v New Yorku.

Po zahájení projektových příprav a zpřesňování návrhů bylo ale podle ministerstva zjištěno, že prostředky nejsou dostatečné pro uskutečnění obou oprav. "S ohledem na skutečnost, že současný technický stav objektu Stálé mise New York je již nevyhovující, vedení ministerstva zahraničí doporučilo upřednostnit realizaci rekonstrukce a přístavby objektu Stálé mise New York a využít všechny přidělené prostředky v usnesení na realizaci této akce," uvedl resort. Náklady na rekonstrukci ambasády chce pokrýt z vlastních zdrojů s ohledem na rozpočtové možnosti v příštích letech.

Z vyčleněné částky 558,5 milionu korun bylo dosud vyčerpáno zhruba 20,5 milionu na projektovou přípravu rekonstrukce budovy Stálé mise ČR při OSN a osm milionů na projektovou přípravu opravy ambasády. Zbylých 530 milionů tedy bude použito na rekonstrukci a přístavbu objektu stálé mise. "Chybějící prostředky na řádné provedení akce budou hrazeny ze zdrojů ministerstva zahraničí, stejně jako celá realizace rekonstrukce objektu zastupitelského úřadu Washington," doplnil resort.
0 komentářů
přidat komentář

Související články