Developer plánuje v Libuši u nové stanice metra obytný komplex

Zdroj
Jiří Janda
Vložil
ČTK
23.09.2011 20:50
Praha

Praha - Nový komplex staveb s byty, kancelářemi a obchody hodlá v pražské Libuši zhruba do deseti let vystavět firma KZP ideal invest. Developer očekává, že městskou část čeká bouřlivý rozvoj v souvislosti s výstavbou nové trasy metra D, která bude mít na jejím území tři stanice včetně konečné. Firma dnes spolu s vedením radnice představila novinářům v Praze své plány.

    "Počítáme s investicí pět až šest miliard korun v dnešních cenách," řekl ČTK Pavel Jagrik z KZP ideal invest, počet plánovaných bytů a zamýšlený rozsah kancelářské plochy však neprozradil. V lokalitě vymezené ulicemi Novodvorská, Libušská, Zbudovská a K jezírku by na 40.000 metrech čtverečních podle jeho představ a plánů studia Nautila architekti měla vzniknout nová čtvrť; pojmenovat by ji chtěl Nové Město Libušské. Stavby by měly vzniknout okolo nového parku, první stromy a keře chce zasadit již na jaře.
    Zamýšlené pozemky jsou asi z poloviny ve vlastnictví magistrátu, s nímž firma jedná stejně jako se zbývajícími soukromými majiteli; některé pozemky již zakoupila a staví na nich.
    "Není to, že bychom tam přišli odnikud. My už na Libuši stavíme nějakých 12 let. Začali jsme s rodinnými domky, kterých je dneska asi už 50, a asi s 80 byty," uvedl Jagrik. Projektová dokumentace sice dosud není hotova, počítá však se začátkem stavby prvních větších objektů v roce 2013. Projekt bude rozdělen asi do pěti etap.
    Poslední z nich by měla skončit v roce 2020, záleží však na rychlosti stavby metra. "Chtěli bychom ji realizovat společně se stavitelem metra, až bude stavět stanici Libuš," vysvětlil Jagrik.
    Své plány firma představí veřejnosti v sobotu na zábavné akci Den s Libuší, která se uskuteční na křižovatce Novodvorské a Zbudovské ulice. Jagrik zde zájemcům představí velký 3D model svého projektu a řadu vizualizací. Harmonogram výstavby a podobu stanic metra představí zástupci společnosti Metroprojekt.
    Nová trasa D pražského metra má protínat centrum metropole od Hlavního nádraží po Depo Písnice, ulehčit má především přetížené trase C. Podle plánů bude stát více než 40 miliard korun, stavba bude rozdělena do tří etap. Měřit bude 11 kilometrů a do Písnice povede přes náměstí Míru, Pankrác, Krč a Libuš. Moderní vozy budou řízeny dálkově. Stavba nové trasy by mohla začít v roce 2012 nebo 2013.
    Výraznou změnou by mělo projít také okolí velké vietnamské tržnice Sapa, kvůli níž se do Libuše stále více stahují obchodníci vietnamské národnosti a jejich další krajané. Právě u ní by měla vzniknout další nová stanice metra Písnice.
    "Kultura tohoto území by se značně měla pozvednout a neměla by nějakým způsobem snižovat úroveň bydlení a služeb té (dnes představené) lokality," řekl starosta Libuše Jiří Koubek. Změny nyní připravuje pracovní skupina, jejímiž členy jsou kromě Koubka a pracovníků magistrátu například bývalý pražský primátor Pavel Bém a zástupci vietnamské komunity; spolupracuje s ní i vietnamský velvyslanec v ČR.
    Podle Koubka by se po dostavení metra měl například utlumit provoz v Libušské ulici a vjezd do Sapy by se řešil z jiné strany rozsáhlého areálu. Majitelé pozemků u tržnice podle něj navíc počítají s vybudováním nového velkého obchodního centra u budoucí stanice metra.
0 komentářů
přidat komentář

Související články