Cheb má k dispozici nové Kulturní centrum Svoboda za 150 mil. Kč

Zdroj
Vladimír Meluzín
Vložil
ČTK
28.12.2011 20:40
Cheb

Adam Rujbr Architects s.r.o.

Foto: kcsvoboda.cz
Cheb - Cheb má ode dneška k dispozici nové Kulturní centrum Svoboda, jehož výstavba přišla téměř na 150 milionů korun. Objekt vznikl na místě původního kulturního domu Svoboda, z něhož zbyla pouze malá část. Do Svobody se přesunou veškeré akce, které předtím zajišťovalo městské produkční centrum Kamenná. V něm chybělo odpovídající zázemí včetně velkého sálu. Stavbu nového centra financoval Cheb bez dotací s využitím úvěru, řekl dnes ČTK starosta Pavel Vanoušek (ČSSD).

    Stavba kulturního centra byla největší investiční akcí města v posledních letech. Radnice měla dohodnutý úvěr do 140 milionů korun, nakonec z něj čerpala jen kolem 45 milionů, které musí vrátit nejpozději do osmi let. Podle Vanouška se podařilo snížit čerpání úvěru kvůli pozastavení jiných investic. "Nepokračovali jsme například s rozšiřováním průmyslového parku a úpravami veřejných prostor na jednom sídlišti. Zastavení těchto akci ale nesouviselo se stavbou Svobody," uvedl starosta.
    Kulturním Centrum Svoboda je začleněno pod vedení Západočeského divadla v Chebu, jehož zřizovatelem je město. To dává na provoz divadla v příštím roce kolem 27,5 milionu korun. Vanoušek předpokládá, že z toho půjde zhruba sedm milionů na kulturní centrum. Jaké budou ale skutečné provozní náklady Svobody, to se ukáže teprve v příštím roce, podotkl ředitel centra Vladimír Keblúšek. "Provoz centra zajistí deset zaměstnanců, kteří dříve působili v Produkčním centru Kamenná," uvedl Keblúšek.
    Název produkční centrum Kamenná se podle Keblúška přestane používat a novou kulturní značkou v Chebu bude od nového roku Kulturní centrum Svoboda. Prostory produkčního centra v Kamenné ulici převzalo město a budou využívány komerčně například jako administrativní prostory. Pouze v klášterní knihovně budou koncerty klasické hudby a fungovat zatím bude také klubové kino. Nové kulturní centrum zahájí oficiální provoz pro veřejnost poslední den letošního roku, kdy tam budou silvestrovské oslavy.
    S Kulturním centrem Svoboda získal Cheb velký sál pro pořádání plesů. Například maturitní plesy z města kvůli absenci odpovídajícího sálu téměř zmizely, řekl Keblúšek. Vedení centra už půl roku před jeho dokončením dojednávalo akce na příští rok. Už jsou vyprodány termíny pro plesy. "Sál má ale parametry i pro pořádání seminářů nebo kongresů. K dispozici jsou v budově klubovny a zkušebny, restaurace i taneční sál," dodal Keblúšek.
    Kulturní centrum postavilo za rok sdružení firem Algon a Metrostav. Starosta uvedl, že původně patřil mezi odpůrce projektu, protože měl obavy z neúměrného zadlužení města. Nyní soudí, že to jsou rozumně vydané peníze. Po odečtu DPH nakonec akce město přijde asi na 120 milionů korun. Nepotvrdily se ani obavy, že se během stavby původně nasmlouvaná cena zvýší. "Nákladem navíc byly pouze tři miliony korun, které jsme vydali na pořízení moderní audiovizuální techniky," dodal Vanoušek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články