Česká televize odhalí 13. komnatu Evy Jiřičné

Vložil
Jan Kratochvíl
07.01.2009 21:05
Eva Jiřičná

V pátek 9. ledna odvysílá Česká televize na kanále ČT1 ve 21:00 další díl svého cyklu 13. komnata. Své soukromí v něm odkryje světoznámá česká architektka a designerka žijící ve Velké Británii - Eva Jiřičná.

    Narodila se na začátku druhé světové války ve Zlíně. Její otec byl významným českým architektem. Eva se původně chtěla stát profesorkou chemie. Na přání otce však vystudovala ČVUT v Praze obor architektura, potom AVU v ateliéru Jaroslava Frágnera. V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, ale české úřady jí zabránily v  návratu. Eva netušila, že se dalších 13 let nedostane zpátky a že se už nikdy v  životě nesetká se svým milovaným otcem. Nastoupila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. Pak začala spolupracovat se známým architektem Richardem Rogersem. Jiřičná je známá hlavně díky interiérům londýnských a newyorských módních obchodů a butiků, které navrhovala. Má vlastní architektonické studio v Praze (AI Design Praha) i Londýně (Eva Jiricna Architects). Od roku 1996 je profesorkou, je vedoucí ateliéru architektury na VŠUP v Praze.
    V rodinných a partnerských vztazích tolik štěstí jako v  práci neměla. S prvním mužem se rozvedla, nikdy jí nebylo dopřáno mít děti. V  Anglii byl jejím partnerem architekt Kaplický, který byl v té době méně úspěšný než ona. Po několika letech se rozešli. Dnes je Eva Jiřičná v Čechách známá i  díky němu - byla předsedkyní poroty, která vybrala jako vítězný proslulý Kaplického projekt nové budovy Národní knihovny, tzv. Chobotnici.
    Pro Evu Jiřičnou ani odchod do ciziny nebyl vysvobozením z údělu, který je tolik typický pro ženy na špičkových místech. I ona stála před rozhodnutím, jestli profesi, nebo rodinu, a i ona dala přednost práci.
    Průvodkyní životním příběhem Evy Jiřičné je novinářka Jana Ciglerová.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
.
hk
10.01.09 01:51
zobrazit všechny komentáře

Související články